Лесно менувајте го гласот на Siri на вашиот Mac

Siri

Ние сме се повеќе и повеќе корисници кои имаат Mac дома и многумина од вас почнуваат да користат Siri за да извршуваат некои функции преку глас, добро, денес ќе видиме како можете променете го гласот на асистентот на Сири во глас на маж или жена. Обично гласот на Сири во компјутерите е предодреден од оној на една жена, која кај нас оној што е задолжен да го овозможи тоа се нарекува Iratxe, но ако она што сакате да го имате гласот на мажот, можете да го промените без проблеми. Во случај на машки глас, јас не го познавам лицето задолжено за ставање глас, би било интересно да ја познавам.

Менито е многу едноставно и за пристап до него едноставно треба да пристапиме до System Preferences> Siri. Во ова мени се појавуваат различните опции за конфигурација што ги имаме и една од нив е директно онаа што вели: Глас на Сири

Siri

Откако ќе се смени, можеме да го користиме Сири со глас на маж или жена. Во овој случај, не ми е јасно зошто мексиканската опција на гласови се појавува во паѓачките опции, но ако сакате, можете да ги користите без проблем. И ништо друго не е лесно може да се менува гласот на асистентот Siri на вашиот Mac. Исто така, во истото ова мени можете да ги конфигурирате копчињата за кратенки како што можете да видите во горното мени за активирање на Siri со кратенка за тастатура, можете да го промените јазикот и да ја видите и избришете историјата на Siri и Dictation на вашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.