MacKeeper и класната постапка за бројни корисници

макер

Откако видов малку упатство за тоа како деинсталирајте го MacKeeper на нашиот Mac, денес ќе видиме како напредува а групно побарување создадени од некои корисници минатата година во кои се бара развивачот Зеобит вратете ги парите на апликацијата за нападно рекламирање, автоматско преземање итн.. Сега, сите оние корисници на Северна Америка кои ја купиле апликацијата пред 8 јули оваа година, имаат рок до 30 ноември да ги презентираат потребните податоци и да ги вратат целосните пари на апликацијата со приближно 2 милиони долари што Зеобит се согласи да плати.

Лого на MacKeeper

513.330 корисници кои купиле MacKeeper во Соединетите држави и се приклучија на судската постапка, тие ќе го добијат по е-пошта економскиот предлог понуден од инвеститорот, но бројот на корисници и цената што ја платија за апликацијата во нејзиниот ден (39,95 американски долари) не се опфатени со износот на пари што ги нуди инвеститорот. Сето ова додаде на можноста поранешниот сопственик и развивач „Зеобит“ да ја „обжали“ оваа класна тужба на 21 септември, додека засегнатите корисници ќе можат да одговорат на жалбата на 16 октомври.

Засега едно од решенијата не е да ја инсталирате апликацијата или да ја отстраните директно со упатството што го оставивме на почетокот на овој пост, а потоа користете некој вид програма од трети страни како добро познатата Adwaremedic кој сега го смени името и се нарекува Malwarebytes целосно да се отстрани секоја трага. Исто така, би било интересно ако Apple ја додаде оваа апликација во својата Xprotect, но не во моментов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.