Можни причини за потпевнување на мониторот на студиото

Студио приказ

Неколку месеци одговорниот за проектот „Studio Display monitor“ не смее да спие многу добро. Сосема новиот надворешен монитор на Apple има многу случаи на дефекти. Премногу за монитор кој чини 1.779 евра.

Така, откако ќе се надминат проблемите на интегрираната веб-камера, се чини дека поплаките на некои корисници кои слушаат прилично досадно мало зуење кога мониторот е вклучен продолжуваат. Незамисливо со оглед на вредноста на екранот. Ајде да видиме кои би можеле да бидат причините за овој звук...

Откако Apple го објави својот нов надворешен Студио дисплеј пред неколку месеци, некои корисници на Studio Display се жалат на досаден зуење што доаѓа од внатрешноста на екранот. Нешто незамисливо во монитор кој чини 1.779 евра по крило.

Поплаките објавени на различни технолошки форуми објаснуваат дека на некои единици од студискиот дисплеј на Apple има благ (но досаден) звук на зуење што доаѓа од куќиштето на екранот. И се чини дека споменатиот звук се зголемува кога MacBook е поврзан со него. ретки ретки

Apple го истражува проблемот, но сè уште не најде решение. Можеби е хардверски дефект, пошто да беше софтвер, тие од Купертино веќе ќе го решеа со апдејт. Ајде да ги разгледаме можните причини.

Навивачите

Кога MacBook Pro е поврзан со студискиот екран, поврзувањето Thunderbolt обезбедува и моќ за полнење. Како резултат на тоа, вентилаторите на мониторот почнуваат да се вртат за да ја одржат внатрешната единица за напојување здрава, што може да предизвика силно брмчење.

Ставањето на лаптопот во мирување или исклучувањето нема да го намали звукот на зуењето. Вентилаторите престануваат само кога ќе го исклучите лаптопот од екранот. Ако имате приклучок за Thunderbolt, обидете се да го користите за полнење на вашиот MacBook додека екранот на Studio е поврзан на приклучокот. Ова го избегнува директното полнење.

Грешка во софтверот

Може да биде дека софтверот Studio Display има нешто погрешно, што предизвикува блажен зуи. Но, тоа е малку веројатно, бидејќи Apple би го открил и поправал со ажурирање на уредот, како што направи со проблемите на интегрираната камера.

неисправни единици

Неверојатна причина е тоа што ако го слушнете зуењето на вашиот монитор, сте добиле неисправна единица со некаков производствен дефект. Едноставно е како да отидете во Apple и да го замените со друг уред, видете дали имате повеќе среќа и престанете да го слушате тој звук.

напојувањето

Некои од засегнатите корисници укажуваат дека зуењето доаѓа од левата страна на екранот, каде што се наоѓа внатрешното напојување. Значи, може да биде дека наведената компонента вибрирала повеќе од нормално, допирајќи се со некој друг дел или истата обвивка, предизвикувајќи на тој начин досаден зуи.

електрични пречки

Некои корисници објаснуваат дека зуењето се јавува кога некои одредени електрични апарати работат во близина на мониторот. Тоа може да биде електрични пречки од електричното коло на куќата, од клима уред, полначи за електрични автомобили итн. Ако тоа е причината, тогаш уредот има проблем со електричната заштита.

Факт е дека Studio Display е на пазарот веќе неколку месеци, а компанијата сè уште не најде решение за досадниот зуи. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.