Можноста за монопол на Qualcomm и Broadcom, добавувачите на Apple е скратена

Apple Qualcomm

Главната вест од вчера попладне беше, во најмала рака, релевантна за иднината на компанијата со седиште во Купертино. Квалком, Снабдувачот на Apple со микропроцесори и други електронски компоненти, конечно одлучи да ја одбие понудата ги имаа на маса во последните неколку недели, од семоќниот Broadcom.

Оваа понуда понуди сума од 103 милијарди долари за целосно купување на северноамериканскиот производител. Ако купувањето се случеше, создадениот монопол ќе ги загрозеше односите за соработка, веќе оштетена помеѓу ривалските компании.

И двете компании, добавувачи на компоненти за производите на Apple, бил во разговори неколку недели за да се стекне Квалком од страна на северноамериканската компанија. Сепак, иако разговорите не се завршени, се чини дека овој договор нема да биде финализиран.

Broadcom

Сепак, оттогаш Broadcom тие се оптимисти. Според изјавата што протече од Ројтерс, досуди по ова прашање:

„Ние продолжуваме да веруваме дека нашиот предлог претставува најатрактивна и збогатувачка алтернатива достапна за акционерите на Qualcomm и ние сме охрабрени од нивната реакција.

Напротив, Квалком е скоро навреден од едноставната идеја дека оваа аквизиција може да се произведе:

„Бродком драматично го потценува„ Квалком “и овој потег доаѓа со значителна регулаторна несигурност“.

Треба да се напомене дека акција од ваков тип ќе биде едно од најголемите движења во историјата и ќе се соочи со длабока контрола од страна на надлежните регулаторни медиуми, особено затоа што тоа би дозволило Broadcom уживајте во близина на целосна контрола на пазарот, досега невиден на различни технолошки уреди.

Wi-Fi модули, Bluetooth, процесори за мноштво мобилни уреди, мноштво сензори и други компоненти, сите испорачани од иста компанија, без никаква конкуренција, би претставувале проблем за цената на набавките на Apple.

Без оглед на резултатот од овој настан на крајот, Apple може не само да биде повреден во некои случаи, туку и да има корист од обете ситуации:

  • Од една страна, одржувањето на обајцата даватели одделно не би ја зголемило конкуренцијата на пазарот, така Apple може да ја задржи својата позиција и да продолжи да добива удел на пазарот.
  • Од друга страна, поради отворените судски процеси со кои компанијата се одржува Квалком, ако конечно имаше аквизиција, сигурно Broadcom тој ќе се повлече од сите отворени судски спорови за да избегне губење на еден од неговите најголеми клиенти.

Seeе видиме како се одвиваат настаните помеѓу овие две големи компании, и како дизајните на обете можат позитивно или негативно да влијаат на блиската иднина на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.