Направете поисцрпни пребарувања на вашиот Mac благодарение на Instantli

Инстантили за Mac. Многу целосни пребарувања

Една од најдобрите карактеристики што ја има Mac е неговиот систем за пребарување. Прекрасно е да можете да најдете скоро што било со само притискање на кратенка на тастатурата, да внесете што сакате да пронајдете и да видите како се завршуваат резултатите додека пишувате. Но, ова пребарување може да се претвори во нешто помоќно со тотално бесплатна апликација. Можеби не е премногу добро познато, но секако штом почнете да го пробате ќе видите како станува незаменлив во вашите омилени. Зборуваме за Инстантли.

Инстантили за Mac на продавницата за апликации Mac

Исток работи и со користење на кратенка за тастатура како SpotLight. Но, тоа оди чекор понапред со однесување на пребарувањата на Mac на друго ниво. Само со притискање на ⌘-SHIFT-Y, ќе видите како магијата почнува да делува. Може да го користите, на пример, додека работите во Outlook, Word, Pages или која било друга слична апликација. Вие барате многу специфични информации за одредено прашање. Instantli ќе ви биде од голема помош.

Можеме да добиеме релевантни информации и да ги имаме во форма на список. На овој начин можеме да имаме многу појасна гледна точка, благодарение на прегледот и дека можеме исто така да ја отвориме секоја содржина поединечно. Можеме да извршиме пребарувања користејќи природен јазик, како да разговарате со пријател, иако е точно дека оваа функционалност се плаќа во рамките на бесплатна апликација. Ние исто така можеме да ги филтрираме резултатите користејќи клучни зборови или според содржина, по место за пребарување ... итн.

Instantli за Mac поддржува Mail, Finder, Safari, Pages, Keynote, Numbers, Word, PowerPoint, Excel и многу повеќе мајчин и не-мајчин програми на Apple. Можете исто така да користите Instantli Cloud (Платено). Ова исто така ќе покаже резултати од соодветни документи и друга содржина што не е локално на Mac, но е, на пример, во облачни сметки како што се Dropbox, NextCloud или OneDrive.

Карактеристики што ги дефинираат Истантли се:

 • Паметна контекстуална содржина:
  • Можеме да повратиме документи и друго Поврзана содржина со она што го читате или пишувате во тоа време.
   • Филтрирајте ги контекстуалните односи според релевантност, брзо и лесно, со лизгач, па дури и со клучни зборови за уште попрецизни резултати.
   • Организирајте документи во контекстуални односи влечење и испуштање.
 • Паметно време:
  • Пронајдете ги најновите е-пошта, Твитови или слично на кои сме виделе или одговориле неодамнешен начин.
  • Може да најдеме и публикации слични на претходните филтрирање на резултатите по временска рамка, според релевантност ... итн
 • Персонализација на омилените:
  • Можеме да поставиме омилени места за пребарување, каде инстантите изгледаат први. На овој начин можеме да направиме пребарувања малку побрзи и попрецизни. Документи, складирање облак или оние места што се користат на периодична основа.
 • Паметни известувања:
  • Ако сакаме пребарувањата да бидат поприродни, можеме да добиеме продолжување на апликацијата. Ова ќе ни помогне така што информациите што и ги даваме на програмата при пребарувањето, се повеќе разговорна и затоа поедноставна.
 • Можност за уредување на текст
  • Инстантли исто така може лесно уредувајте текстови во формат MarkDown, RTF, HTML и DOC

Инстантен природен јазик

 • Загарантирана приватност со програмата:
  • Од Instantli се препорачува програмата заштити ја приватноста на корисникот во секое од извршените пребарувања.
  • Инстантли не генерира кориснички профили и затоа не ги пренесува на трети лица.
  • Сите барања се изведени на локално ниво на Mac.
  • Првиот пат кога апликацијата ќе започне, ќе ни треба дозвола за пристап до домашната папка, адресарот и календарот. Тоа е најинтрузивната од апликацијата во нашите датотеки Mac.
  • Сега, можеме да активираме одредени дополнителни функции за плаќање што исто така ќе активираат и други специјални дозволи. На пример моќ пребарување на Твитер, Фејсбук или облак.

Instantli е апликација која иако не сте чуле многу за нив, како што рековме претходно, таа е една од оние што работи и вреди да се испроба. Исто така е бесплатно, така нема што да се изгуби и многу да се добие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.