Фрагментацијата на MacOS е поголема отколку што мислите

macOS-High-Sierra-1 Оперативниот систем на нашите Mac е фрагментиран помеѓу: macOS Sierra, Capitan, Mavericks, Yosemite, итн. Ова значи дека не сите Mac користат најнов достапен оперативен систем. Од една страна, ова може да се должи хардверски барања: Нашите компјутери можат да траат многу години да бидат релативно конкурентни, но тие работат подобро со ОС со кој се дизајнирани. Кој не извршил или знае, Mac што им бил пренесен на нивните деца, родители или близок член на семејство и овој нов корисник е воодушевен од овој подарок. Од друга страна, постои друга група на корисници кои ги толкуваат постарите macOS се посигурни.

Бидете како и да е, страницата StatCounter, спроведе студија за фрагментација на macOS заснована на прегледи на страници. Главното изненадување е степенот на усвојување на macOS High Sierra. Системот на „Епл“ започна пред еден месец сега, тоа е само во 5,6% на Macs кои ја посетуваат страницата. Денес, macOS Сиера е најкористениот систем скоро од мнозинството корисници, поточно 48%. Следува Ел Капитан со 21,75% и Јосемит со 14,41%. На петтото место е macOS High Sierra, изедначен денес со Маверикс. Тие сè уште се носталгични за Сноу Леопард, кој зафаќа преостанат дел од студиото.

Па, вистина е дека, многу корисници ја чекаат верзијата x.1 на кој било оперативен систем, пред да земете скок. Другите ја чекаат последната верзија на нивните основни апликации, замислете да ажурираат и да не можат да ја користат основната апликација за суштинска задача.

Сепак, тоа е еднократна студија. Картон за копирање клонер откри минатата недела, тоа само 25% од корисниците на вашата апликација користеа macOS High Sierra. Оваа бројка е повисока од студијата на Статкантер и за нешто порано.

Сепак, овие бројки треба да се споредат со усвојувањето на други оперативни системи, во исто време. На тој начин, би го виделе вистинското прифаќање на macOS High Sierra кај корисниците.

Меѓу причините за не ажурирање, можеме да го најдеме и новиот датотечен систем APFS, кој може да ги забави корисниците, во однос на неговото работење.

Како и да е, секогаш е препорачливо да ја ажурирате најновата верзија на оперативниот систем што ја поддржува вашата машина, освен за некои барања. Покрај тоа, извршените тестови и извештаите на корисниците покажуваат солиден и стабилен систем, и затоа е 100% ефикасен за ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Еделмиро Гонзалес dijo

  Во ова, Apple треба да научи од Microsoft, компјутер од пред 10 години, инсталираш Windows 10 и оди како шут. Сосема спротивна од оние на Купертино.

  Ништо да се каже за Iphone и iPad, секогаш кога ќе издадат нова верзија на IOS, се чини дека има план дизајниран да ја замени застареноста, практично ги прави старите уреди бескорисни.

 2.   Оскар dijo

  Дали затоа што новиот ОС е свинче банка? Сноу Леопрад беше одличен, никогаш не даваше проблеми, сега со Хај Сиера се чини дека се мачат да ги направат Апликациите некомпатибилни со ОС, Starcraft не работи повеќе, разочарување