Најновиот macOS Monterey Beta н teac учи на режим со голема моќност на MacBooks

С still уште сме во фази на тестирање на macOS Monterey. Најновата девелоперка Бета штотуку беше објавена од компанијата и има возбудливи вести. Експертите забележаа нов режим за MacBooks. Режим со голема моќност што ќе ги израдува оние на кои им е потребен во одредено време целата моќ што може да ја даде MacBook. На овој начин, новиот оперативен систем ќе биде разноврсен и прилагодлив за потребите.

На почетокот на годината, експертите веќе предвидуваа дека Apple сака да додаде нов режим во MacBook. Режим на висока моќност. Тоа значи дека корисникот може да избере во одреден момент, максимална моќност за неговиот MacBook. Како и до сега објавените бета, видовме режим на контрола и намалување на енергијата, овој режим би го направил токму спротивното. Provideе обезбеди повеќе моќ кога корисникот ќе го побара тоа.

Вистина е дека првите референци за режимот за про, пронајден во macOS Catalina 10.15.3На Внатрешниот код на macOS ја опиша оваа опција како способност апликациите да работат побрзо. Но, се разбира, беше предупредено дека батеријата ќе страда и ќе трае помалку додека на навивачите ќе им треба повеќе енергија и затоа ќе направат повеќе бучава. Сега оваа функција никогаш не беше достапна за корисниците.

Меѓутоа, во најновата бета верзија на macOS Monterey, е откриен дека овој режим со голема моќност е вклучен во оперативниот систем како опција за корисникот. Workе работи токму спротивно од режимот за заштеда на потрошувачка, кој исто така постои. Со други зборови, во режим на голема моќност, ништо не е зачувано. Тоа важи за сите, така што на тој начин корисникот можете да извлечете максимум од вашиот MacBook.

Во моментов функцијата е сеуште недостапна за корисниците И не е јасно дали Apple планира да воведе режим со голема моќност за секого или само специфични модели на Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.