Некои постари Mac компјутери паднаа при инсталирање на macOS Monterey

macOS Монтереј

Се чини дека некои постари Mac компјутери паднаа со црн екран кога се обидуваа да се ажурираат на новиот macOS Монтереј. Откако ќе се инсталира новиот оперативен систем, тие повеќе не се стартуваат, бидејќи се тотално бескорисни.

Пред една година нешто слично се случи со macOS Биг Сур, што блокираше некои постари дискови во лаптопите MacBook Pro. Дефинитивно сериозен проблем, бидејќи останавте без да можете да го користите вашиот Mac. Се надеваме дека Apple ќе го поправи брзо.

Бидејќи значителен број корисници известуваат на социјалните медиуми и специјализираните форуми, некои постари Mac-и се имаат блокирано по надградбата на macOS Monterey.

Сите овие кориснички извештаи сугерираат дека проблемот влијае на некои постари модели на MacBook Pro, Mac mini e иМек. Најактуелните модели, како што е новата генерација на Apple Silicon, очигледно немаат такви проблеми, бидејќи нема поплаки од нивните корисници.

https://twitter.com/nj10_Akhil/status/1454286887233802240

Ова не е нов проблем за Apple. Минатата година, со лансирањето на macOS Big Sur, нешто слично веќе се случи. Слични поплаки се појавија од некои корисници на MacBook Pro кои виделе дека нивните лаптопи се замрзнале и не можеле да се подигнат по надградбата на macOS Биг Сур.

Apple моментално тестира ажурирање на MacOS 12.1, но ова не се очекува да биде објавено за сите корисници за неколку недели. macOS Monterrey сè уште е во својата прва верзија, а најдоброто нешто што треба да направат за корисниците што имаат таква грешка е да почекаат додека не се објави новото ажурирање на macOS Monterey пред повторно да го инсталираат macOS Big Sur.

Сигурно во Купертино веќе работат деноноќно за да средете рече проблем. Не е прифатливо да се обидувате да го ажурирате macOS на нова верзија која според производителот е компатибилна со вашиот Mac, дури и ако е стара, и е целосно неупотреблива. Apple сигурно ќе го поправи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.