Нов си за Мек? Овој мал водич ќе ви помогне многу

MacBook Air USB Ц

Честитки и честитки. Веќе сте нов член на оние кои го избраа доброто за работа и за одмор. Купувањето Mac е чекор напред во споредба со компјутерите со оперативен систем. Не е важно дали ви е даден (или даден) MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac или Mac Pro, сите тие работат со MacOS. Е голема разлика од Виндоус но со овој мал водич работите ќе ви бидат полесни.

Откако првпат го стартувавте Mac и следете ги упатствата што Apple ги обележа за него, поврзете го на Интернет, изберете корисничко име и лозинка, па дури и ажурирање на оперативниот систем, веќе имате достапен компјутер. Сепак, постојат одредени работи што можете да ги направите и благодарение на овој мал водич сè ќе ви биде полесно. Тоа е основен водич, но тоа ќе ви помогне многу во вашите почетоци.

Јаболко Плаќаат

Јаболко Плаќаат

Сега е време да го поставите Apple Pay на вашиот Mac. Претпоставуваме дека веќе сте го поставиле Touch ID при стартување следејќи ги упатствата на Apple. Apple Pay е безбеден и едноставен начин да извршите плаќања преку Mac без постојано да ги внесувате деталите за начинот на плаќање. Многу корисно, но прво мора да знаете што правите. Немате проблеми со конфигурирање затоа што сите податоци се зачувани на посебен чип и не е споделено со никого во кое било време. 

Apple Pay користи технологија што генерира нова виртуелна картичка поврзана со вашата. Кога плаќате, тоа го правите со виртуелниот, така што вашите вистински податоци не се споделуваат во секое време. Исто така е обезбедено со Touch ID.

За да го конфигурираме мора да одиме на системски преференции и изберете го делот Apple Pay и следете ги упатствата дадени од компјутерот. Тоа е многу едноставно и безбедно. Погледнете го овој напис.

Бар на допир

Допрете ја лентата на индивидуализира MacBook Pro

Лентата за допир е OLED панел што седи преку горниот дел од тастатурата и го заменува редот на копчињата со функции. Тоа е контекстуално, што значи дека што ќе се појави во панелот, ќе се промени, во зависност од апликацијата моментално користите. Исто така е прилагодлив, што ви овозможува да конфигурирате различни апликации (вклучително и апликации од трети страни кои поддржуваат прилагодување) за да го подобрите вашиот работен тек.

Погледнете како се менува со секоја од апликациите што ги имате и видете со притискање на копчињата за да видите дали е навистина ефективна за вашата работа. И покрај тоа, ако сакате да ја измените лентата, само треба да ги извршите следниве чекори:

  • Кликнуваме на вашиот екран на работната површина>  Погледнете во лентата со апликации на горниот дел од екранот на вашиот Mac.
  • Избираме Прилагодете ја лентата за допир од паѓачкото мени.
  • Избираме и влечеме алатка од панелот за прилагодување кон долниот дел на екранот.

Докот

Пристаништето е она што можеби го сметате за „омилен“ дел од вашиот Mac. Ги зачувува сите важни важни апликации, датотеки и папки за брз пристап. Исто така, содржи привремено апликации, датотеки и папки кои се моментално отворени, така што можете да пристапите до нив со еден клик, наместо да прелистувате низ сите ваши отворени прозорци и програми.

Лентата со менито

Лента со мени MacOS Big Sur

Лентата со мени е на горниот дел од екранот на вашиот Mac. Во него се наоѓа менито на Apple, што ќе ве однесе до сите поставки на вашиот систем, менито за апликации, што е специфично за апликацијата што ја користите во моментов, кратенки за статусот на компјутерот и алатки за брзо пребарување од трети страни, Spotlight и Siri.

Пронаоѓач

Пронаоѓач на MacBook

Помислете на Пронаоѓач како место од каде што можете да пристапите до кој било друг на вашиот Mac. Понекогаш тоа е најдобриот начин да го пронајдете она што го барате (иако Spotlight навистина му дава можност). Најдобриот дел е тоа што имате директен пристап до програми базирани на облак во Пронаоѓач. Значи, не мора да пребарувате преку апликацијата Dropbox или iCloud Drive

Рефлектор

Центарот на вниманието во основа тоа е најробусната програма за пребарување таму. Ги скенира вашите лични датотеки, папки, апликации, е-пошта и друга содржина за да ги произведе резултатите што најверојатно ги баравте. Исто така, ја пребарува мрежата за да ги покрие сите основи. Ако барате нешто, Spotlight најверојатно ќе го најде. Еден начин за брз пристап до него е со притискање на празно место и копчето Команда. Можете да го прилагодите преку менито со системски преференции.

Продавницата за апликации Mac

App Store

Mac App Store е местото каде што ќе најдете некои од нив најдобрите апликации и игри за Mac. Исто така е место за одење кога треба да ги ажурирате оперативниот систем Mac и другите софтверски програми. Од време на време мора да го посетувате за да бидете во тек. Needе ни треба Apple ID за да го користиме.

Со овие први основни лекции од овој мал водич, ќе можете да ги преживеете првите денови со нов оперативен систем и сосема нов Mac. Малку по малку ќе добиете самодоверба. Се сеќавам дека „Системски преференции“ е местото каде што можете да го конфигурирате и прилагодите вашиот Mac.

Уживај!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.