Нов патент за откривање чад од Apple

патент-9,123,221

Според патентот доделен на Apple, iPhone, iPad и друга опрема како што се Mac или Apple Watch може да имаат хардвер за откривање чад да ги предупредат корисниците за некоја ситуација потенцијално опасно.

Патент на Apple Бр. 9.123.221 повик "Безжични мрежни уреди со можности за откривање чад» или на шпански јазик «Безжични мрежи на уреди со можности за откривање чад«Издадено од Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД. Тоа покажува решение опишано од Apple каде нуди низа предности во однос на конфигурациите на фиксна локација Денес, предностите што iPhone, iPad, Apple Watch и другите уреди би ги имале доколку се преносни да не биде фиксиран некаде.

откривање на чад од јаболка

Како дел од мрежен систем, iOS уред би бил опремен со комплет од сензори слични на детекторите за чад светлосни или јонизирачки материјали кои најчесто се наоѓаат во продавниците за хардвер, но се намалуваат за да се сместат во уредот. Некои делови од патентот повикуваат на традиционални сензори, како што е камера на iPhone.

Во пракса, чадот треба да биде воведен од уред за „надзор“ за да се открие, така што сет на инсталирани сензори треба да се постават во близина на приклучок за звучници или друга мала дупка. Apple вклучува уреди кои покриваат Wi-Fi рутери, Macbooks, компјутери и се вклучени Apple TV.

Кога системот открива чад што е во контролниот софтвер, тој се активира за да го извести сопственикот на уредот активирајте го системот за сузбивање на пожар или извршува други задачи. Што повеќе властите исто така можат да бидат предупредени за вонредната состојба преку пораките испратени од комуникациските можности на уредот. Оваа информација може да се пренесе и со a адреса на куќа, тип на дизајн на конструкција, локација на уредот и многу повеќе.

Нема јасни планови од Apple за вклучување на оваа технологија за откривање чад во уредот. IOS од следната генерација, иако компанијата станува се поагресивен играч во просторот на домашна автоматизација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.