Нов патент кој ќе го направи iMac револуционерен уред

iMac 32 година

Нов патент поднесен од американската компанија замислува нов iMac. Потенок и со поголем капацитет, но пред се има еден лист стакло на својот екран. Тоа би значело многу работи, но пред се тотален редизајн и некои нови функции. Би зборувале за можноста за постоење на еднослојно заоблено стакло со вграден екран.

iMac е уметничко и инженерско дело. На толку тенок екран, Apple може да ги собере сите потребни компоненти на моќен и ефикасен компјутер. Дизајнерскиот и инженерскиот тим зад ова уметничко дело не мирува и тие секогаш размислуваат и замислуваат нови концепти и дизајни со кои ќе го подобрат она што изгледа непобедливо. Затоа со ова нов регистриран патент, зборуваме за екран кој има еден слој или лист стакло.

Патентот тоа се нарекува «Електронски уред со член на стаклено куќиште« Apple истражува нови форми на дизајн и спецификации на iMac. Патентот би се состоел од тој лист со заоблен долен дел на едниот раб, каде што би седел бирото и кој би служел за поставување на влезовите на различните уреди кои биле прикачени на него. Исто така, ќе има поголема рамна површина што ќе го вклучува екранот. Интересно е што екранот би бил прикачен на задниот дел од стаклото и би можел да вклучи врска за камерата iSight на вообичаеното место над екранот.

Сепак. Бидејќи е едно парче, закривениот дел не би бил доволен за уредот да стои. Ова е причината зошто Apple мисли така треба да се додаде клин дел за да се балансира. Клин што може да има и влезови на уредот. Клинот би послужил и за прилагодување на целокупниот агол.

Добра идеја која можеби нема да се оствари, бидејќи е така патентот не значи дека ќе биде реалност. Само времето ќе покаже дали ќе стане реалност или не. Она што е јасно е дека идејата му припаѓа на Apple и можеби прв ќе ја спроведе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.