Оневозможете присилување Кликнете на допирната површина на новиот MacBook

допир со мак форс

Force Touch е најважната еволуција што ја претрпеа trackpads откако се појавија како замена за топчести топки и други пронајдоци во преносна опрема. Ова го велам затоа што тие практично не се развиле, т.е. површина со поголеми или помали димензии што е тактична и само чудат што со текот на времето станале подобри, е можност да се користат повеќе точки на допир за гестови со повеќе допири.

Сега со Force Touch механичките делови на trackpad исчезнуваат, па во зависност од притисокот што го извршивме, можеме да извршиме едно или друго дејство како отворете го речникот со обележување на збор, препратете и премотајте видео, или само прегледајте датотека.

Сепак, најдоброто од сите е што повратните информации што ги почувствувавме кога кликнуваме со trackpad не се изгубени, благодарение на хаптичкиот мотор што ќе вибрира, давајќи ни впечаток дека ние, всушност, користиме trackpad за цел живот. Ова значи дека самиот механизам бидете многу покомпактни и тенка и може да се интегрира во сè полесна и стилизирана опрема без казнување на корисничкото искуство.

Од друга страна, можеби е исто така можно тоа не се чувствувајте пријатно со акциите на притисок дека е способен за извршување на оваа технологија, така што системот исто така ви нуди можност да ги деактивирате и да не постапувате по грешка на која било од различните опции.

Оневозможи-присили-допир-0

За да ја извршиме оваа операција, ќе треба да одиме само во горното мени > Системски преференции> Тракпад. Во рамките на менито, ќе одиме во "Точка и кликнете" и ја деактивираме долната опција, наведена на сликата што ги придружува овие редови. Со тоа ние нема да ги оневозможиме повратните информации што ни обезбедува хаптичен мотор, но ако функциите што Force Touch е способен да ги извршува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.