Поддршката за подигање камп за Windows 7 завршува

поддршка-подигање-камп-прозорци-7

Се чини дека Apple чисти и тоа е дека во новите модели на MacBook Pro покрај MacBook Air, поддршката од Boot Camp за Windows 7 заврши. Кога зборуваме за моделите на MacBook Air, мислиме на оние кои неодамна беа објавени и кога се повикуваме на MacBook Pro, тоа го правиме со гледање на 13-инчниот модел кој исто така неодамна беше обновен.

Овие информации може да се најдат во документот за поддршка на Apple Boot Camp. Во овие нови лаптопи можеме да работиме само на Windows 8 или подоцна, така ќе биде невозможно да се инсталира виртуелна машина со Виндоус 7.

Ако размислувате да купите еден од новите лаптопи презентирани од Apple, треба да бидете свесни дека ако планирате да направите двојно подигање со Boot Camp за да имате инсталирано Windows на Mac или да креирате виртуелна машина со која било програма за оваа намена , Onlyе можете да инсталирате Windows 8 или подоцна. 

Избриши-Bootcamp-Mac-0

Овие нови модели на лаптопи кои не се поддржани во Boot Camp за Windows 7 се приклучуваат на Mac Pro 2013, кој исто така нема поддршка за наведениот систем. MacBook Air 2014 и MacBook Pro 2014 беа последните лаптопи на Apple кои поддржуваа Windows 7.

Не е изненадување што Apple избра да ја отстрани поддршката за Windows 7, со оглед на нејзината возраст. Треба да се запомни дека овој систем беше достапен за секого за прв пат во 2009 година и беше проследен со Виндоус 8 во 2012 година. Сепак, и покрај тоа што има шест години, Виндоус 7 е сè уште најраспространет оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.