Првиот Apple Store надвор од Кина што е повторно отворен се наоѓа во Сеул

Вработените во Apple Store ќе се наплатат за времето поминато на безбедносни проверки

„Епл“ одлучи да ги затвори сите „Епл продавници“ лоцирани во Кина на почетокот на февруари, продавниците не се отворија нормално до крајот на март. Еден месец по објавувањето на затворањето на сите продавници на Apple во Кина, оние во Купертино објавија дека ги затвораат останатите продавници на Apple низ целиот свет, потег мотивиран да се обиде да го забавува ширењето на коронавирусот.

Од датумот, помина повеќе од еден месец, сите продавници на Apple надвор од Кина се целосно затворени, да се биде онлајн продавница, единствениот начин за купување производи на Apple во земјите каде што е достапен. Намерата на „Епл“ беше да започне со отворање продавници кон средината на април, датум кој според последните вести е официјален, но не во светски рамки.

Во моментов веќе знаеме кога и кој ќе биде првиот Apple Store надвор од Кина што повторно ќе ги отвори своите врати, дека ако, тоа ќе го стори на ограничен начин и фокусирање на услугата за поправка и нарачки. Apple Garogusil, во Сеул (Јужна Кореја) ќе биде првата продавница на Apple што ќе се отвори и тоа ќе го стори на 18 април.

Како што се случи во Кина, времето на продавницата ќе се намали, Вработените ќе ја земат температурата кај сите посетители и ќе им дадат ракавици и маска за да обезбедат здравје и безбедност и на вработените и на клиентите.

Како што изјави Apple во изјавата во која го даде ова соопштение, оттогаш е доволно безбедно да се отвори продавница во Јужна Кореја вашите напори да ја израмните кривата покажаа голем напредок. Во моментов, не го знаеме датумот на отворање на Apple Store дистрибуиран во остатокот од светот. Во Соединетите држави идејата е да се отворат во средината на мај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.