Како да преземате видеа на Твитер на Mac

Преземете видеа на Твитер

Twitter никогаш не бил окарактеризиран како платформа која се грижи за квалитетот на видеата кои се објавуваат. Освен неколку исклучоци, во моите 9 години како корисник на оваа социјална мрежа сум видел многу малку видеа со добар квалитет и илјадници во квалитет што боли.

За среќа, во текот на 2021 година, Twitter објави дека го подобрил квалитетот на видеата и сликите поставени на платформата. Сега кога квалитетот е подобрен, веројатно ќе размислите за преземање на чудното видео од оваа социјална мрежа. Ако е така, во оваа статија ви прикажуваме како да преземате видеа на Твитер на Mac.

Првото нешто што треба да се има на ум е дека само ќе можеме преземете твитови кои се јавни, односно не се објавени од приватни сметки до кои немаме пристап, доколку некој ни го префрлил твитот од публикацијата.

Ако е така, и лицето кое ни го испрати твитот, да, вие сте овластени да ја следите таа сметкаТоа ќе биде лицето кое треба да го преземе видеото преку својот прелистувач и да се најави на сметката на Твитер. Во спротивно, нема да можете да го направите тоа.

Како да копирате URL на твит

Првото нешто што треба да го знаеме пред да преземеме видео објавено на Твитер е знаете URL-то на твитот, бидејќи ова е адресата што ќе ни треба за да можеме да ги користиме и екстензиите и веб-страниците што ни дозволуваат да преземаме видеа од Twitter.

копирајте URL-то на твитот

  • Првото нешто што треба да направите е да ја отворите веб-страницата на Твитер и да ја пронајдете сметката што го објавила твитот.
  • Откако ќе влезете во твитот, кликнете на него и на дното кликнете на копчето удел претставена со стрелка нагоре.
  • Од сите опции што се прикажани, кликнете на Споделете врска со твит.

Откако ќе имаме URL-то на твитот во таблата со исечоциСега можеме да почнеме да користиме која било од апликациите и веб-страниците што ви ги прикажуваме подолу за преземање видеа од Twitter.

TWDOWN.net

Twdown - преземете видеа од Твитер

TWDOWN.net Таа е една од платформите најпознат и корисниците ги користат за преземање видеа од Твитер. Работата на оваа апликација е едноставна како копирање на адресата на твитот што го вклучува видеото што сакаме да го преземеме, лепење на оваа веб-страница и кликнување на копчето Преземи.

Следно, ќе се прикажат различни опции за преземете го видеото, во зависност. Во зависност од оригиналниот квалитет на видеото, може да се прикаже во една или повеќе резолуции. Имаме и можност за преземање само во аудио.

Се препорачува преземете го видеото со највисок можен квалитет, што во случајот на примерот би било 1280 × 720. За да го преземете, кликнете на копчето Преземи што е прикажано десно од таа резолуција.

Потоа ќе се прикаже видеото. За да го преземете видеото, кликнете на менувачот што се наоѓа во долниот агол на видеото и изберете ја опцијата Превземи.

Саведео

Саведео е интересна платформа која освен што ни овозможува да преземаме видеа од Твитер, исто така ни овозможува да преземаме видеа од YouTube, Facebook, Instagram, Vimeo, TikTok, Twitch, IMDB...

SaveDeo - Преземете видеа на Твитер

За да преземеме видео вклучено во твит, мораме ставете ја URL-адресата што претходно сме го копирале во полето за текст и кликнете на копчето превземи.

За разлика од другите платформи кои ни дозволуваат само преземање видеа во формат .mp4, со SaveDeo, можеме и преземете ги видеата во формат .m3u8.

Покрај тоа, тоа исто така ни овозможува преземете го видеото во различни резолуции. За да го преземете видеото во највисока можна резолуција, која во овој случај е 1280 × 720, кликнете на стрелката надолу што е прикажана десно од таа резолуција.

Следно ќе се прикаже видеото, за да го преземете видеото кликнете на менувачот што се наоѓа во долниот агол на видеото и изберете ја опцијата Превземи.

Getfvid

Веб-страница getvid, исто така ни овозможува лесно преземање видеа. Но, покрај тоа, можеме да ја користиме и оваа платформа за преземете анимирани датотеки во GIF формат.

Главната разлика на Getvid со остатокот од веб и екстензии за кои зборуваме во оваа статија е тоа што ни овозможува директно да ги зачуваме преземените видеа во нашата сметка на Dropbox.

Но, покрај тоа, исто така ни дозволува скенирајте QR-код Со што ќе можеме да го преземеме видеото од твитот директно на нашиот мобилен уред, доколку сакаме да го споделиме преку WhatsApp.

Getfvid

За да преземеме видео од Твитер со Getfvid, мораме залепете ја врската во полето и кликнете на копчето Преземи.

Потоа тие ќе бидат прикажани три опции за резолуција за преземање видеа. За да го преземете видеото со највисока резолуција, само треба да кликнете на него и потоа видеото ќе се прикаже.

За да го преземете видеото, кликнете на менувачот кој се наоѓа во долниот агол на видеото и изберете ја опцијата Превземи.

SSSTвитер

SSSTвитер

SSSTвитер, ни овозможува преземете ги видеата и анимираните GIF-датотеки објавено на Твитер. Но, покрај тоа, исто така ни дозволува преземете само аудио на видеото.

Оваа веб-страница работи совршено на мобилни уреди, за да можеме да го користиме и нашиот iPhone или iPad за преземање на нашите омилени видеа од Twitter.

Работењето на оваа веб-локација е потполно исто како и останатите мрежи што ви го прикажувам во оваа статија.

За да преземете видео од Twitter со SSSTwitter, ја залепуваме врската во полето и кликнете на копчето Преземи.

Потоа тие ќе бидат прикажани три опции за резолуција за преземање видеа. За да го преземете видеото со највисока резолуција, само треба да кликнете на него и потоа видеото ќе се прикаже.

За да го преземете видеото, кликнете на менувачот кој се наоѓа во долниот агол на видеото и изберете ја опцијата Превземи.

Ако вообичаено преземете видеа на Твитер, може користете ја наставката на оваа веб-страница, екстензија компатибилна со Google Chrome, Microsoft Edge и кој било друг прелистувач базиран на Chromium.

Преземач на медиуми на Твитер

Преземач на медиуми на Твитер

Ако редовно ги користите и Google Chrome и Microsoft Edge или Firefox, можете да го користите Екстензија на Twitter Media Downloader, екстензија која, како што покажува нејзиното име, ни овозможува преземање мултимедијални содржини од оваа социјална мрежа.

Откако ќе ја инсталираме екстензијата во нашиот прелистувач, кликнете на неа и го воведуваме URL-то на твитот што го вклучува видеото сакаме да преземеме.

За разлика од другите платформи, оваа екстензија ќе не врати компресирана датотека во формат .zip, формат што можеме да го декомпресираме без проблеми со macOS.

Twitter Media Downloader е достапен за Chrome y Мајкрософт Еџ преку овој линк, Додека за Firefox, мора да одиме до продавницата за екстензии на Firefox преку овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.