Прелистувачот Chrome не потсетува да не заборавиме на Flash пред крајот на 2020 година

Флеш - Хром

Иако се чини дека беше вчера, барем за најстариот ветеран, технологијата Флеш е со нас околу 20 години, технологија што ни овозможи да гледаме видеа на веб-страници, да извршуваме апликации и да уживаме во игрите. За среќа, технологијата напредуваше и беа развиени нови протоколи кои се многу пофлексибилни, брзи и безбедни.

HTML 5 дојде пред неколку години да остане и станете идеална замена за Flash, технологија која во последните години доживеа голем број безбедносни проблеми и дека Adobe, креаторот на овој софтвер, не знаеше или сакаше да застане на време и целосно го игнорираше.

Google започна да се прикажува преку прелистувачот Chrome, потсетник за датумот на кој ќе престане да нуди поддршка за блиц. До денес, сè уште можеме да ги посетуваме веб-страниците што ја спроведуваат оваа технологија, но таа не работи автоматски, ние треба да бидеме корисници кои даваат зелено светло.

Според Гугл, пред 3 години, 80% од корисниците на Хром секојдневно посетувале веб-страница со Флеш, процент што денес падна на 17%. Овој тренд открива дека веб-страниците мигрираат кон отворени веб технологии, како што е HTML5, технологии што се побрзи и трошат ресурси, како и многу посигурни.

Покрај тоа, оваа нова технологија работи и на мобилни уреди и на десктоп компјутери, така што можеме да посетиме која било веб-страница без да мора да инсталираме додатоци од кој било уред. Chrome ќе продолжи да ја поддржува Flash технологијата до крајот на 2020 година, во тој момент ќе биде невозможно да се репродуцира содржина од овој типбидејќи нема да има индикации за репродукција на содржината како што е моментално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.