Како да го прилагодите почетниот екран на Safari на macOS

Прелистувачот Safari е еден од главните погодени од Shlayer Trojan

Една од опциите што ја имаме на располагање во macOS Big Sur е да ја прилагодиме позадината на нашиот почетен екран во Safari. Ова што може да изгледа глупо е интересно за оние од нас кои секојдневно го користат прелистувачот „Епл“ и она што го сакаме е да ја прилагодиме почетната страница на прелистувачот.

Можеме да додадеме слика директно во тапетата на прелистувачот и на овој начин да добиеме сопствено прилагодување, можеме додадете природни фотографии што ни ги нуди самиот Apple или додајте ги фотографиите што ги сакаме.

За да го направите ова, треба едноставно да кликнеме на менито за поставки што се појавува во долниот десен дел на прелистувачот и да кликнеме на сликата што сакаме да ја додадеме. Ние исто така можеме директно да додадеме фотографија од нашата апликација Фотографии директно, за ова е едноставно потребно влечете преку прелистувачот кога ќе ги имаме отворени поставките.

Во ова видео со малку јаболко едноставниот процес се сумира брзо и многу визуелно:

Опциите што ги имаме на располагање за поставките во Safari за macOS Big Sur се неколку и навистина ова е една од оние визуели што не влијаат на целокупната изведба на истата, но дека Тие помагаат да се направи повеќе лесен за корисниците и пред сè, тие нудат поприлагодено прилагодување на секој корисник.

Исчистете ја позадината на Safari

Оваа опција е достапна во неколку претходни верзии на macOS, таа не е ексклузивна само за macOS Big Sur. Да се ​​отстрани позадината на нашиот прелистувач Safari ние едноставно го притискаме десното копче и ја избираме опцијата "Избриши позадина" што се појавува во достапните опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.