Проблеми со читачот на SD картички на поновите MacBook Pro

hdmi macbook pro

Се чини дека некои корисници пријавуваат проблеми со читањето на нивните SD-картички на новите MacBook Pro на Apple. Оваа година, компанијата од Купертино повторно го имаше во своите Pro компјутери слот за мемориска картичка и во Модели од 14 и 16 инчи. Некои корисници се соочуваат со различни проблеми со различни SD-картички во моментот кога се користат во компјутерите.

Една добра работа за овој читач е што поддржува UHS-II трансфери Тие постигнуваат високи брзини на пренос на податоци до 312 MB / s. Лошата вест е што веќе има SD UHS-III картички на пазарот, кои ја удвојуваат брзината на пренос од претходните, достигнувајќи 624 MB/s. Има и супер брзи SD Express картички (HC, XC и UC) кои достигнуваат брзини од 985 MB/s, 1970 MB/s и 3940 MB/s соодветно и тие не се опција за корисниците на Apple бидејќи не се компатибилни.

Потребно е време за да се препознаат картичките и брзината не е очекувана

Се чини дека некои корисници на Apple кои ги имаат овие нови компјутери страдаат различни проблеми во секој случај. Некои од нив укажуваат дека во моментот на читање на SD-картичката, компјутерот паѓа, други дека на компјутерот му треба повеќе од една минута за да ги препознае SD-картичките, брзината на пренос се чини дека е дека исто така се појавува како проблем или дури некои страдаат од проблеми во прегледот на содржината штом се вчита особено во слики.

Во секој случај, нормално е дека овие мали проблеми се јавуваат кај корисниците кои имаат нови Mac и оперативниот систем е исто така нов и логично не се изземени од можни проблеми во однос на компатибилноста. Од друга страна, исто така е точно дека не сите корисници страдаат од проблеми. Единственото нешто што е јасно е тоа ако картичката работи, таа секогаш работи, а ако картичката не работи правилно од почеток Тој никогаш повеќе нема да го направи тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)