Како да ја смените лозинката за клучен клуч за најавување

Ова мало упатство е нешто што може да биде корисно за сите оние корисници кои користат Mac продолжува да бара лозинка за приврзок за клучеви. Во овој случај, добро е да се знае оваа опција и на тој начин да се избегнува постојано да ја пишувате лозинката.

Во многу случаи, лозинката на нашата корисничка сметка може да не се совпаѓа со лозинката за најавување и затоа мора постојано да ја запишуваме. Со ова мало упатство ќе научиме да ја менуваме лозинката на синџирот со клучеви за најава за нов.

Што да правите кога вашиот Mac продолжува да ја бара вашата лозинка за приврзок за клучеви

Првото нешто е да ја ресетирате корисничката лозинка macOS, за ова може да побара од нас да ја ажурираме лозинката на приврзокот за клучеви или да ја внесете лозинката од вашиот приврзок за најавување. Во случај нашиот Mac да ни каже дека системот не бил во можност да го отклучи вашиот клучен синџир за најавување, тоа значи дека вашиот приврзок за влез продолжува да ја користи вашата стара лозинка. Ако не ја знаете старата лозинка мора да создадете нова приврзок за најавување и ова ќе го видиме во друга статија.

Чекорите што треба да се следат ако ја знаеме старата лозинка Тие се следниве:

 • Ја отвораме апликацијата за приврзоци за клучеви што се наоѓаат во папката Други од лансирањето
 • Во списокот на приврзоци за клучеви од левата страна на прозорецот, избираме „најава“
 • Во менито Уреди од лентата со мени, изберете Промени ја лозинката за приклучокот за „најавување“ (долна фотографија)
 • Допрете ја напишете старата лозинка на вашата корисничка сметка во полето Тековна лозинка. Тоа е лозинката што ја користевме пред да ја ресетираме
 • Внесете ја новата лозинка за вашата корисничка сметка во полето Нова лозинка. Тоа е лозинката што ја користите сега за да се најавите на Mac. Внесете ја истата лозинка во полето Verify, Accept и излезете од Keychain Access

Следејќи ги овие едноставни чекори, ќе ја смениме лозинката, а потоа важно е да се сеќавате на неа, секако.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан dijo

  Здраво,

  Не можам да го сторам тоа, копчето што го споменуваат е оневозможено

  Со почит,
  ichrissm.com