Променете ја бојата на позадините во вашите листи за репродукција и албуми во рамките на iTunes 12

итунс-12-12-2

Веќе го знаеме вкусот на Apple понекогаш за трезвеност во одредени аспекти, иако се чини дека овој тренд се менува со најновите верзии на вашите програми и оперативни системи, дури и така, не секогаш врне по вкус на сите и нема ништо поздодевно од слушањето на вашите плејлисти или омилениот албум каде кога гледате на екранот гледате црн текст на бела позадина.

Поради оваа причина, опциите за прилагодување се секогаш добро прифатени и iTunes 12 нема да биде помал. Оваа сеприсутна Mac апликација што ни овозможува да управуваме со нашата музичка библиотека Исто така, ни дозволувате овие мали измени да му го дадат тој карактеристичен допир, сепак избраната боја не зависи од корисникот.

iTunes 12-прилагодете ја бојата-0

За жал, iTunes е тој што донесува одлука за бојата што ќе ја има наведената плејлиста или албум, очигледно е базирана малку на бојата на копчето за вметнување или уметник. Понекогаш може да ни се допадне избраната боја бидејќи другите можат да бидат тотално различни од нашиот избор, според мене Apple требаше да остави оваа опција да биде конфигурирана рачно од страна на корисникот што ги избира темите или бојата.

Претходно, поставката ќе треба да се активира во рок од iTunes> Преференции> Општо, како што е прикажано на сликата,

Сепак, немаше сè да биде лошо бидејќи бојата обично се појавува и во плејлистите синхронизирани со iOS уред. Многу пати сум видел дека изборот направен од iTunes може да има мал контраст или да избере боја што има тенденција да биде доста тапа, особено на отворено кога паѓа директна сончева светлина, предизвикувајќи текстот малку да се истакне.

Уште еднаш и за жал, оваа функција не може да се управува ниту на iPhone. Се надеваме дека во iOS 9 или OS X El Capitan можеме да видиме нова верзија на iTunes дека иако има уште позначајни подобрувања што треба да се спроведат, барем запомнете ги и опциите за прилагодување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sergio dijo

  Здраво. Дали имате идеја како да ги промените визуелизациите во iTunes 12.5 за Windows ??? Опцијата не се појавува во мојата верзија ... благодарам

 2.   Серхио Мартинез dijo

  Точно, iTunes сега го прикажува приказот на албумот скоро како список со песни со огромен текст (многу непријатно). За мене, Apple го збрка прегледувањето на албумот што го имаше iTunes претходно.