Safari во macOS 13 ќе има поддршка за AVIF слики

AVIF формат на слика поддржан од Safari на macOS 13

Apple не сака да остане зад себе, барем во однос на можноста за репродукција на кој било формат на датотека преку неговиот различен софтвер инсталиран на уредите. Затоа macOS 13 ќе има Safari што ќе може да репродуцира слики во AVIF формат. Safari 16 носи многу нови функции како веб-притисни известувања, споделена група јазичиња, нови функции за лозинка и уште неколку работи. Но, има уште нешто да биде поцелосно ако е можно, можноста за репродукција на новиот формат на датотека за компресија на слики што ќе пристигне подоцна оваа година.

AVIF, AV1 Формат на датотека на слика, има способност да ракува со слики со нивно компресирање без да изгуби речиси секаков квалитет. Подобро се компресира и добива поголем квалитет од другите добро познати и широко користени формати како што е JPG. Овој формат, познат од 2021 година, е способен да содржи и статични и подвижни слики, за да можеме имаат GIF и со овој формат и без проблеми. Во бројки, AVIF ви овозможува да ги складирате истите информации како слика на WebP, но во 50% од нејзиниот простор. Со други зборови, сликите во овој формат заземаат половина од просторот од WebP слика. Покрај ова, што е најважно, но не и единствено, тој е способен за:

 • Истрпи се длабочини на бои до 12 бита
 • мајчин HDR
 • монохроматски формати
 • Било кој простор во боја од оние веќе познати
 • Подпримероци на Chroma (4:2:0, 4:2:2 и 4:4:4)
 • Вметнување на зрно филм

Можеме да кажеме дека тоа е најдобриот формат за компресија на слики и можност за брзо обработка и споделување. Затоа Safari ќе има можност да ракува со овие типови слики во macOS 13. Со најновата верзија на Преглед на технологија за Safari, достапни за програмерите, AVIF сликите работат и на веб. Кодекот сè уште не работи правилно во Safari 16 бетано се очекува тоа да го стори наскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.