Се појавува нов проблем со студискиот екран

Студио приказ

Јасно е дека никој на овој свет не е совршен. Дури ни Apple, иако некои мислат поинаку. Друштво кое иако не сака, одвреме-навреме и греши, како и останатите смртници. со екранот Студио приказ, веќе има три. Ретко, ретко...

Првиот што беше откриен веднаш штом беше пуштен екранот беа проблемите со интегрираната веб камера. Вториот, проблеми при ажурирање на уредот. И сега, проблеми со звукот. Непростливо во монитор од скоро 2.000 евра.

Некои корисници на сјајниот нов монитор на Apple, Studio Display, известуваат на социјалните медиуми и индустриските форуми дека имаат проблеми со слухот на звукот преку звучниците на мониторот.

Добрата вест е тоа Apple го призна проблемот, и веќе го имате лоцирано. Не станува збор за физички дефект на звучниците, туку за софтверски проблем. Лошата вест е што сè уште не сте го нашле решението. Но, не грижете се, тие од Купертино ќе го постигнат тоа, а тоа ќе се реши со идно ажурирање.

Звукот престанува

Засегнатите корисници објаснуваат дека без некоја очигледна причина и само одвреме-навреме, додека пуштаат звук преку звучниците на Studio Display, Studio екранот запира и ништо повеќе не се слуша. А потоа кога повторно ќе пуштите песна или звук, по неколку секунди престанува да се слуша.

Оваа грешка се појавува само кога Mac игра звукот преку студискиот екран. Значи, јасно е дека проблемот доаѓа од мониторот. Покрај тоа, Apple веќе го потврди тоа. Компанијата увери дека станува збор за софтверски проблем и работи на негово поправање со идно ажурирање на софтверот на мониторот.

Веќе е тој трета грешка што се припишува на Студискиот екран. Прво, неуспесите на веб камерата што ја вклучува. Вториот, проблемите што некои корисници ги имаа да го ажурираат софтверот на мониторот, а сега и неуспехот на звукот. Монитор кој започна на погрешна нога, без сомнение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Едуардо Кабрера Флорез dijo

    Го имав тој симптом минатата недела. Екранот го имам поврзано со Mac Studio. Кога користите Apple Music, на пример, звукот се активира и три секунди подоцна се исклучува. Како го решив? Ги исклучив екранот и Mac Studio десет секунди и ги вклучив повторно. Звукот автоматски се вклучи. Досега повеќе не сум го имал овој проблем.