Сите новости во macOS Monterey 12.1, macOS Catalina и macOS Big Sur 11.6.2

Пред неколку часа компанијата од Купертино го лансираше Конечни верзии на macOS Monterey 12.1, macOS Catalina 10.15.7 и macOS Big Sur 11.6.2 за сите корисници. Во овој случај, официјалната верзија на macOS Monterey додава бројни промени и новитети кои сега ќе ги видиме детално на веб, од друга страна, за финалните верзии на macOS Catalina 10.15.7 и macOS Big Sur 11.6.2 новитетите се фокусирани директно на безбедноста и стабилноста на системот. Можеме да кажеме дека тие се верзии кои директно ги подобруваат неуспесите или откриените безбедносни грешки.

Проверете ја компатибилноста на вашиот Mac со Монтереј

Очигледно, ако веќе ја имате инсталирано најновата достапна верзија, не е неопходно да се провери дали опремата е компатибилна со оваа верзија. Во секој случај ова е Список на Mac компатибилен со најновата верзија Тој е доста обемен и тие се следните:

 • иМекКон крајот на 2015 година и подоцна
 • Мек ПроКон крајот на 2013 година и подоцна
 • iMac Pro2017 година и подоцна
 • Mac miniКон крајот на 2014 година и подоцна
 • MacBook AirНа почетокот на 2015 година и подоцна
 • MacBook- На почетокот на 2016 година и подоцна
 • MacBook ProНа почетокот на 2015 година и подоцна

Така, можеме да се ажурираме на macOS Monterey 12.1

Првата работа е што не секој има бета верзии инсталирани на своите Mac, па мора да ја инсталирате оваа верзија нема потреба да се обновува опремата или да се инсталира од нула. Ако имате претходна верзија како macOS Mojave или понова, можете да преземете macOS Monterey во неговата најнова верзија преку софтверско ажурирање: изберете го менито на Apple на горниот дел од менито> Системски параметри и кликнете на Ажурирање на софтвер.

Се додека немаш проблем, можеш да ја инсталираш новата верзија над претходната, ајде да го направиме тоа. И првото нешто е да отидете директно во јазичето System Preferences> Кликнете на опцијата за ажурирање на софтверот и прифатете. Во овој момент мора да биде јасно дека На нашиот тим ќе му треба малку време да ја инсталира новата верзија и таа ќе се рестартира, така што тоа мора да се направи во време кога не треба да работиме со него. Откако ќе се инсталира новата верзија, сега можеме да уживаме во новостите за оваа верзија.

Поправени грешки во оваа финална верзија на macOS Monterey 12.1

На крајот на краиштата, нормално е дека некои грешки или проблеми откриени во претходните верзии се поправени и во овој случај тоа е исто така случај. Тоа можеме да го прочитаме во белешките на новата објавена верзија Apple решава низа откриени проблеми.

 • Десктопот и заштитникот на екранот може да изгледаат празни откако ќе изберете фотографии од збирката со фотографии
 • Поправа проблем со подлогата за следење што може да престане да реагира на допири
 • Поправете грешка со репродукција на HDR видео на YouTube
 • Спречува скриени дополнителни менија на апликации или алатки на задниот дел од засекот
 • Поправа грешка со полнењето MagSafe на 2021-инчни MacBook Pro од 16 година кога капакот е затворен
 • Други поправени грешки и грешки

SharePlay конечно пристигнува на Mac

Оваа нова верзија додава опција за споделување на нашите искуства со семејството и пријателите преку FaceTime. Оваа функција беше деактивирана од Apple во бета верзија на macOS Monterey, но подоцна таа остана како што најавија на WWDC 2021. Функцијата SharePlay е функција која Ни овозможува да ја споделиме содржината на стриминг видео платформа преку FaceTime.

Apple TV +, HBO, Disney +, Apple Music, TikTok и други компатибилни апликации се некои од платформите кои ја нудат оваа компатибилност со новата функција која сега е достапна. Нетфликс и Јутјуб, два од најважните, во моментот решија да се префрлат од оваа функција.

Она што можеме да го направиме е директно да го споделиме нашето искуство со други корисници додека гледаме серија, филм или слично на која било од овие услуги. Клучот за оваа услуга е споделување на содржината со други луѓе и уживајте во него истовремено без разлика каде сме. Контролите се споделуваат помеѓу овие корисници, така што секој од нив може да ја паузира, репродуцира, премотува или брзо напредува споделената содржина.

Дигитално наследство за вашиот Apple ID

Да се ​​надеваме дека нема да мора да ја користиме оваа опција која е додадена во новата верзија на macOS Monterey 12.1 и во останатите оперативни системи на Apple, но тоа беше нешто навистина неопходно да се спроведе. Ова е „вид на волја“ оставена од корисниците на Apple ID, така што оние назначени од нас имаат право да пристапат до нашите сметки на iCloud и други лични податоци во случај на смрт.

Оваа функција е многу добро прифатена од заедницата на корисници на Apple, бидејќи сега можеме едноставно со оставање на ова „дигитално наследство“. Назначете кој било да пристапува до нашите информации и податоци на Apple ID. Оваа опција, исто така, ни овозможува да избереме доверливи луѓе како контакти за враќање на сметката за да ни помогнат да ја ресетираме лозинката и да го вратиме пристапот кога ни е потребно.

Apple Music Voice на Siri

Во овој случај, тоа е план за претплата на услугата Apple Music, плејлистите и останатите станици што Apple им ги нуди на своите корисници. Ова е делот „Само прашај ја Сири“ предлага песни врз основа на вашата историја на репродукција и што ви се допаѓа или не.

Овој план Apple Music Voice им нуди на претплатниците пристап до каталогот на песни од 90 милиони на услугата, десетици илјади плејлисти, со стотици нови плејлисти за секоја активност или расположение, прилагодени мешавини и станици од различни музички жанрови, како и популарниот сервис Apple Music Radio: сите достапни преку Siri и за 4,99 € месечно.

Подобрувања во апликацијата Фотографии

Најновата верзија на macOS Monterey им нуди на корисниците a нов начин на гледање спомени, со подобрен интерактивен интерфејс, нови анимации и различни стилови на транзиција за да можете да уживате во подобрена разновидност на колажи. Ова е еден од деловите што ни се допаѓаат најмногу за iOS и дека сега macOS Monterey е исто така многу пријатен.

Исто така како уште една новина во подобрувањето на апликацијата Photos, потписот додадете во оваа нова верзија сувенири, вклучувајќи меѓународни празници, спомени насочени кон детето, временски трендови или многу покарактеристични и подобрени спомени за домашни миленици.

macOS Монтереј

Апликацијата Apple TV

Новата картичка што ја имаме на располагање сега ни овозможува да пребаруваме, купуваме и изнајмуваме филмови и ТВ серии на едно место. Оваа опција е навистина корисна за оние кои многу ја користат оваа услуга за стриминг содржина и тоа е тоа заедно сите достапни опции за олеснување на задачата за пребарување.

Покрај тоа, новата верзија ги додава и следните подобрувања:

 • Функцијата „Скриј ја мојата е-пошта“, достапна во апликацијата „Пошта“ доколку имате активна претплата на iCloud +, создава случајни и единствени адреси за е-пошта
 • Апликацијата Stock ви овозможува да ја видите валутата на шифрата на акции и YTD профитабилноста додека се консултирате со графиконите
 • Сега можете да ги преименувате или отстраните ознаките во апликациите Потсетници и Белешки
 • Десктопот и заштитникот на екранот може да изгледаат празни откако ќе изберете фотографии од збирката со фотографии

Нови верзии на macOS Catalina 10.15.7 и macOS Big Sur 11.6.2

Во овој случај за верзии на macOS Catalina 10.15.7 и macOS Big Sur 11.6.2 компанијата додава нови функции во безбедноста и стабилноста на системот. Од Apple ни препорачуваат да ја ажурираме нашата опрема на најновата достапна верзија за да ги добиеме овие подобрувања во нашата опрема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.