Претплатата за скромни видео игри ќе ја намали поддршката за Mac

Humble е една од ретките платформи достапни за Mac која нуди услуга за месечна претплата во замена за пристап до голем број видео игри, платформа која исто така е достапна и за Windows и за Linux.

Сепак, како што компанијата објави во мејлот што го испрати до сите свои клиенти, од 1 јануари ќе лансира нов бизнис модел кој бара нова апликација, нова апликација која Ќе биде достапен само за Windows.

Така, ќе ја отфрли поддршката и за Linux и за macOS. Humble Choice им овозможува на претплатниците пристап до избор од 10 игри што можат да ги задржат засекогаш.

Досега оваа платформа нудеше различни планови за претплата. Сепак, од 1 февруари, ќе ги намали сите планови на еден и ќе биде достапен само за Windows, вест што само ја влошува врската помеѓу macOS и игрите.

Според она што можеме да го прочитаме во мејлот дека испратени до сите корисници на оваа платформа, преку Neowin:

Сакаме да ве известиме дека од 1-ви февруари, верзиите за Mac и Linux на игрите без DRM моментално на Humble Trove веќе нема да бидат достапни.

Како член на Humble Choice, сè уште можете да ги преземете за да ги чувате за вашата лична колекција до 31 јануари. Тие ќе продолжат да бидат достапни во новата апликација Humble за оние кои користат Windows.

Сите игри кои се дистрибуирани на оваа платформа преку други платформи, без разлика дали се Origin или Steam, нема да бидат засегнати од оваа нова мерка.

Корисниците кои имаа некаква надеж дека оваа платформа ја прими со раширени раце голем број на наслови со лансирањето на Apple Silicon, веќе може да се заборават.

Како што вели развивачот Стив Тротон:

Одливот и протокот на екосистемот за игри на Mac е прилично тажен да се види. Apple изгоре многу мостови со 32-битното хакирање, прекинот на поддршката за OpenGL и задолжителното заверување на нотар. Да не зборуваме за години на перформанси на графичкиот процесор по поволни цени.

Потпирањето на игрите за iOS не прави ништо за да го спречи овој широко распространет тренд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.