Снимете ги вашите видео повици овие денови на вашиот Mac

Снимете ги овие денови видео повици на вашиот Mac

Со ситуацијата што се одвива низ целиот свет со карантинските мерки изречени за да се избегне a уште посериозна и побројна пандемија, теле-работата е редослед на денот и видео повиците се случуваат редовно. Едно лице може да прими добар број од нив (состаноци што ги имаше во нормални ситуации) и во многу од тие повици во живо, утврдени се задачи.

Ако не сакате да изгубите детали за разговорите, добра идеја е сними ги овие видео повици. Потоа можете мирно да ги репродуцирате и да бидете попродуктивни.

FaceTime, Skype и многу други апликации за видео повици преку Mac. Во сите нив можете да го снимите она што го гледате и слушате.

FaceTime

FaceTime на Mac за да остварувате видео повици

Сопствената апликација на „Епл“ е многу соодветна да остваруваме работни и лични видео повици во овие денови на карантин. Бидејќи не можеме да се видиме лично, се гледаме во далечината. Можеме да снимаме што се гледа и слуша преку оваа апликација. Не многу интуитивно, но еве ви го објаснивме тоа.

Е треба QuickTime, но мора да ја подготвите апликацијата за сè да излезе добро и непречено. За да го направите ова, мора да ги извршите следниве чекори:

 1. Отворено QuickTime на вашиот Mac.
 2. Кликнете на архива во лентата со мени.
 3. изберете Снимање на нов екран.
 4. Во скокачкото поле на дното, веднаш до копчето Гравура, допрете го копчето Опции.
 5. Изберете го уредот во кој користите Микрофон.
 6. Во Опции, изберете го местото каде што сакате да ја зачувате снимката што треба да се направи.

Да сними го видео повикот преку FaceTime:

 1. Отворено FaceTime на вашиот Mac.
 2. Кликнете на копчето Рекорд en Брзо време.
 3. Допрете го екранот ако сакате да го снимите целиот екран или допрете го прозорецот FaceTime за да снимите само FaceTime.
 4. Започнете го вашиот повик FaceTime.

Сепак. Да го добивате повикот на вашиот iPhone или iPad, исто така можете да го снимите тој разговор на следниов начин. Трикот тука е дека треба да изберете „Снимање на нов филм“:

Изберете Ново снимање и потоа изберете го вашиот iPhone, iPad или iPod touch.

 1. Отворено QuickTime на вашиот Mac.
 2. Кликнете на архива во лентата со мени.
 3. изберете Снимање на нов филм
 4. Поврзете го вашиот iPhone или iPad со вашиот Mac
 5. Исклучете ги звучниците за Mac.
 6. Отклучете го вашиот iPhone или iPad, доколку е заклучен.
 7. На вашиот Mac, допрете ја стрелката веднаш до црвеното копче за брзо снимање
 8. Изберете го вашиот уред помеѓу поставките На камера y Микрофон.
 9. Лизгајте го лизгачот за јачина на звук QuickTime до крај за да го снимите звукот.
 10. Притиснете го црвеното копче за брзо снимање за да започнете со снимање претходно оствари или прифати повик.
 11. За да го зачувате и преименувате, притиснете Датотека и изберете Зачувај
Снимајте видео повици од вашиот Mac

Од таа стрелка можете да го изберете уредот. Запомнете да ја зголемите јачината на звукот.

Skype

Снимајте видео повици од Mac

Ако Skype е она што го користите редовно за вашите видео повици, начинот на снимање на конференциите е полесно отколку од FaceTime. Следете ги чекорите подолу:

 1. Отворете ја апликацијата Skype на вашиот Mac.
 2. Пронајдете го контактот со кој планирате да разговарате преку видео.
 3. Започнете го видео повикот со Skype.
 4. За време на повикот, допрете го менито обележано со четири точки.
 5. изберете Започнете со снимање.
 6. Appearе се појави банер кој им дава на сите учесници да знаат дека снимате.

Кога станува збор за штедење, Skype автоматски ќе ја објави снимката во разговорот каде што ќе биде достапно 30 дена. За тоа време, можете да ја зачувате снимката директно на вашиот Mac. Сè што треба да направите е да изберете повеќе опции и да изберете да ја зачувате или зачувате како. Тоа зависи од тоа дали сакате да го зачувате видеото во папката за преземања или да изберете одредена локација. 

Има други апликации како зумирање кои исто така се користат во видео повиците. Одлучив да зборувам за FaceTime и Skype поради двете карактеристики на анализираните апликации. FaceTime за користење на QuickTime и во второто објаснување како Skype се справува со направените снимки.

Се надеваме дека овие денови ќе бидат што е можно попријатни. Многу охрабрување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.