Споделете го вашиот простор за iCloud со членовите на семејството на macOS High Sierra


Apple сака да биде присутен во вашиот ден за ден и во семејната средина. Можеби поради ова, ви овозможува да ги споделите скоро сите содржини со остатокот од членовите на семејството. Една од новините на macOS High Sierra е да може да ја споделиме нашата претплата на податоци со остатокот од семејството. Секој член на семејството може да користи податоци до ограничувањето на претплатата и да ја одржува целосната приватност со другите членови. Во овој простор, можете да споделувате фотографии, резервни копии и секаков вид датотека. Недостаток, опцијата е достапна од претплатата од 200 Gb.

Опцијата е нешто скриена. Во оваа статија ќе ви кажеме како да стигнете таму.

 • Првото нешто што треба да направите е да го отворите PРеференци на системот. Има симбол на тркалата на часовникот, со сива позадина.
 • Побарајте го симболот icloud и притиснете го.
 • На левата страна, ќе најдете опција што вели: „Управувај со семејството“. Изберете го.
 • Се отвора прозорец што може да потрае неколку секунди за да се отвори. Сега горе десно имате две јазичиња. Допрете «Мои апликации и услуги»
 • Сега во лентата од левата страна, ќе најдете функција со име: Складирање на ICloud. Влезете во тоа.
 • Сега, ќе најдете прозорец со карактеристиките на вашиот план. Повторно ве потсетуваме дека работи само со планови еднакви или поголеми од 200 GB. Веднаш на дното, ќе најдете копче што означува: «Започнете да споделувате» Откако ќе го притиснете, ќе започнете да го споделувате вашиот план за податоци со останатите членови на вашето семејство.

Конечно, ве потсетуваме на Планови за цени на iCloud, во случај оваа нова опција да ви се допадне и сакате да се претплатите или да ја зголемите вашата претплата. Првите 5 GB се бесплатни. Оттаму, 50 Gb излегуваат со 0,99 € / месец. 200 GB е со цена од 2,99 € месечно и, конечно, со 2 Tb чини 9,99 € / месец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.