Ставете „здраво“ скринсејвер на новиот iMac на кој било Mac со M1

Ставете го заштитниот екран на Mac M1 во вашиот

Новите M1 iMac ќе се испорачуваат со нов заштитник на екранот во macOS 11.3, насловен здраво. Не толку суптилна почит кон оригиналниот Macintosh и оригиналниот iMac. Новиот заштитник на екранот е достапен во macOS 11.3 Release Candidate, но може да работи на кој било Mac со малку прецизност. Ние ви оставаме начин да ја извршите оваа операција затоа што не е како да сте поставиле позадина на екранот. Зборуваме за заштитник на екранот.

Прво, за да го користите новиот заштитник на екранот Здраво мора да користите кандидат за ослободување macOS 11.3. Од таму, прашање е само да ја посетите следната локација во Пронаоѓач: / Систем / Библиотека / Скринсејвер / и да го копирате здравиот скрин сејвер на вашата работна површина. Преименувајте го hello.saver во hellocopy.saver и потоа кликнете двапати на него за да се инсталира.

Е биде побарано да ја потврдите инсталацијата со вашата администраторска лозинка. Откако ќе се потврди, заштитникот на екранот ќе биде инсталиран и достапен во Системски преференции ktop Десктоп и зачувувач на екран → Штедач на екран. Забележете дека здраво заштитник на екранот бара macOS 11.3Значи, ако се обидете да ја инсталирате на постара верзија на macOS, ќе наидете на грешка во која се наведува дека таа верзија е потребна.

Изберете Hello screensaver и кликнете на преглед за да видите преглед на дело. Она што е навистина кул е што чуварот на екранот се одликува со разни можност за конфигурирање за прилагодување на аспектот.

Заштитник на екранот вклучува три различни опции:

  1. Тема: три различни теми. Меки тонови, Спектар и минимални. Боите се состојат од бои слични на оние што ќе ги видите на новиот iMac, вклучувајќи портокалова, сина, жолта и розова.
  2. јазици: Стандардно, чуварот на екранот се прикажува на повеќе јазици, како што се јапонски, хрватски и шпански, но корисниците имаат опција да одштиклираат Покажи „здраво“ на сите јазици, така што чуварот на екранот ќе се прикажува само на англиски јазик. 
  3. Изглед на системот: Ако сакате Hello screen saver-от да одговара на изгледот на системот во смисла на светло или темно режим, само оставете ја опцијата за појавување на системот за појавување вклучена. Со тоа ќе предизвикате појавување на потемни верзии на заштитниот екран кога е овозможен темниот режим на вашиот Mac

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.