Топ 6 причини OS X El Capitan е повеќе од едноставно ажурирање

OS X El Capitan-причини-0

Отпрвин би помислил дека OS X 10.11 El Capitan е ист за OS X 10.10 Yosemite како што беше OS X 10.8 планински лав наспроти OS X 10.7 лав, односно едноставно ажурирање што подобрува одредени аспекти на перформансите на системот и обезбедува неколку помали иновации кои не претставуваат квалитативен скок во споредба со претходната верзија, па затоа повеќе се фокусира на неговата улога во подобрувањето на брзината и општата стабилност на систем

Сепак, лично мислам дека не е само едноставно ажурирање, туку всушност носи толку многу поправени грешки и други внатрешни измени плус еден тон нови функции, речиси се чувствува како нешто ново повеќе од ажурирање. Да ги прегледаме основните точки за кои мислам дека се клучот за оваа нова верзија.

Белешките се ажурираат Конечно!

Сега можеме да креираме цртежи во оваа апликација, таа ќе биде синхронизирана преку iCloud и ќе ја остави синхронизацијата IMAP настрана (беше време кога Apple ја користеше својата услуга за облак), така што ќе биде многу побрзо помеѓу вашиот уред со iOS 9 и апликацијата на ОС X Ел Капитан. Во прилог на ова овозможува создавање списоци што треба да направите, додадете фотографии, видео, URL-адреса, локација на мапи и богат текст. Сите прилози одат на нова локација, така што сега можеме да ги видиме со едноставен клик.
Веќе можеме да кажеме дека барем може да се спротивстави на другите решенија дека иако тие сè уште се „понапредни“ како што е Evernote на пример, нивната употреба не е задолжителна главно затоа што, како што рековме, Белешките се ажурирани и можеме да избереме да ја користите апликацијата за природен систем.

OS X El Capitan-причини-2

Рефлектор како пребарувач

Ако со Јосемит веќе можеме да ја разгледаме оваа одлика, во Ел Капитан е воспоставена како пребарувач што може да се користи или за лоцирање одредени датотеки локално или на Интернет. Сега тој разбира природен јазик и тоа е голем чекор напред, каде порано требаше да наведеме некои податоци за да ги лоцираме датотеките сега едноставно велејќи „Барај ги фотографиите од пред три недели“ или „Сакам да ја избришам својата сметка на Фејсбук“, разберете што прашувате и постапете според тоа за да ги покажете најблиските резултати до овие прашања, така што ќе заштедиме многу време со тоа што ќе можеме да направиме пребарувања од различна природа од истата локација без да мора да користиме повеќе од една апликација на исто време.

OS X El Capitan-причини-3

Ова го прави Apple не мора да започнувате сопствен пребарувач За да се натпреварувате со Google, Bing или DuckDuckGo, сега можете да ги интегрирате сите тие мотори со преклопување на изворите на информации за секој од нив и со снимање на многу од најрелевантните прашања или прашања пред да мора да се обратите до пребарувач, тоа е нешто што се случува на iOS и тој од Ел Капитан исто така ќе бидат интегрирани во OS X.

Закачете ги вашите омилени веб-страници во Сафари

Safari стандардно е мој веб прелистувач и го користам поголемиот дел од времето, затоа сум среќен што гледам дека Apple продолжува да го подобрува за да најде нови начини да го направи попродуктивен за употреба. Сега постои можност да можам да ги замолчам јазичињата на прелистувачот по своја волја и она што ми се чини најважно е можноста да ги закотвам јазичињата на нашите омилени веб-страници, односно нешто како „луксузна · верзија на лентата за омилени . Едноставно со избирање на оваа опција, табулаторот ќе се сведе на минимален израз во режимот на фавикон и ќе биде имобилизиран за да можеме да пристапуваме брзо без да мора да отвораме менија или да овозможиме уште една лента што зазема место на екранот.

ново-сафари

Повлечете по пошта

Апликацијата за пошта во OS X е врска за мене loveубов и омраза, бидејќи засега е онаа што ја користам секојдневно, но пробав алтернативи кои изгледаат понапредни или подобро ми се допаѓаше неговиот интерфејс, но секогаш се враќам на „Пошта“ затоа што многу употреба на Handoff и таа е единствената што ја интегрира оваа функција да ја продолжи вашата работа од вашиот Mac или iOS уред во кое било време без да мора започнете одново во секоја од нив.

OS X El Capitan-причини-1

 

Сега тие ја спроведуваат акцијата на лизгање со патеката за архивирање на пораките, ги обележуваат како прочитани или бришат, иако се чини дека не е голема работа, тоа заштедува време и беше нешто што ми недостасуваше и дека други апликации како што се Воздушната пошта веќе ја имаше.

Фотографиите го подобруваат вашето управување

Фотографиите пристигнаа на Мек пред неколку месеци во Јосемити, но за жал, најозлогласениот пропуст во неговата прва верзија беше неможноста за додавање или уредување на информациите за локациите. Оваа одлика е додадена во новата верзија на фотографии што доаѓа со El Capitan, заедно со други функции, како што е уредување на метаподатоци, како индивидуално, така и во серии.

апликација-фотографии-osx

Исто така, ќе има поддршка за екстензии на трети страни при уредување фотографии што треба делумно ве молам корисници на решетка кои направиле префрлување на фотографии, а потоа пронашле многу ограничена апликација за напредниот корисник. И покрај тоа, не е јасно кои делови приклучоците ќе овозможат ретуширање во однос на уредувањето фотографии, но можноста постои.

Брзина и стабилност

Постојат многу корисници на Mac кои горко се жалеа на грешки со кои мораа да се справат и во Маверикс и во Јосемити. Сепак, циклусот за ажурирање и за iOS и за OS X и сега за WatchOS се чини незапирлив. Apple сега ја одбележува својата стратегија, со големо издание една година по ред друго ажурирање со минор трошењето фокусирано на усовршување на сè што е додадено погоре.

Метал-mac-osx-api-отворен gl-графика-0

Секако дека не смееме да заборавиме вклучувањето на Метал за МекИако можеби не изгледа како нешто иновативно, тоа ќе им помогне на многу компјутери значително да ги забрзаат апликациите, професионалните креативни пакети и игрите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Сè што рековте се ажурирања на програмата, освен во центарот на вниманието и брзината и стабилноста, толку јасно е едноставно ажурирање.

  1.    Мигел Анхел Јункос dijo

   Во написот изјавувам дека СЕГО се чини нешто ново поради количината на вести и зборувам само за оние што според мене се најважни. Се разбира, не е сè ново, но го надминува едноставното ажурирање (повторувам, според мене).

  2.    andres dijo

   Тоа е неопходно средно ажурирање, фокусирано на перформансите бидејќи програмерите ја користат таа изведба при креирање апликации, како што се случува во iOS.

 2.   Лоренцо Хименес (@lorenzosjb) dijo

  Овие се неопходни промени за одржување на ОС. Но, најважниот е Метал за Mac и не само за игри, особено за апликации како Parallels.