Трик за ракување со големи количини на датотеки во HandBrake

 

Конвертор Во Mac App Store Можеме да најдеме стотици видео конвертори, и надвор од него исто така, но јас лично никогаш не сум пронашол еден со кој се чувствував пријатно како со HandBrake. Точно е дека не е погоден за целата публика, но откако ќе го совладате, вреди да се знаат неговите тајни бидејќи е многу брз, многу ефикасен и пред се бесплатен.

Мноштво датотеки

Управување со датотека во HandBrake не е комплицирано, особено ако ние ги користиме поставките, Но, она што многу корисници не го знаат е како да управуваат со голем број датотеки, како што е серија, на пример. Да речеме дека го имавме во AVI и сакаме да го претвориме во MP4, но сè што можеме да помислиме е да одиме датотека по датотека додавајќи ја во редот на HandBrake за да остави Mac да работи максимум ноќе во кодирањето. Легално е, но има и подобар начин, тоа е само малку скриено.

Чекорите што треба да се следат за управување со голем број на датотеки во рачна сопирачка се овие:

 1. Притиснете го копчето "Извор", но наместо да изберете датотека, изберете ја папката што ги содржи датотеките. Препорачливо е да избришете сè друго.
 2. Уредете ги параметрите на видеото што сакате да ги примените на сите датотеки. Добро прилагодете го аудио (особено ако вашите видеа содржат неколку јазици за да го оставите оној што го сакате), преводи, аспект ...
 3. Клучот: во лентата со мени кликнете Датотека> "Додај ги сите наслови во редот". Ова ќе ги чека во редица сите датотеки без да ги доставувате една по една.
 4. Притиснете "Start" за да го започнете процесот.

имам пробано многу конвертори, но никој не е брз како HandBrake благодарение на одличното оптимизирање. Барем на мојот Mac mini i7, конверзиите се одвиваат со повеќе од достојна брзина.

Врска - HandBrake

Повеќе информации - Рачната сопирачка достигнува верзија 0.9.4


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алесито dijo

  многу добри податоци! тоа доаѓа од филм! Ви благодарам!!!!

 2.   Jimими iMac dijo

  Јас го пробав, но го менува името на насловите, мислам дека се сеќавам дека почнува да става -1, -2, кога треба да ти остави исти имиња, кога тоа ќе го направи еден по еден, нема проблем бидејќи ако ти остава исто име.

 3.   дијава dijo

  поминавте, ви благодарам многу. останува само оваа програма да го прилагоди писмото за широки екрани.