Совет: Намалете ја големината на PDF-датотеките со Преглед

кварц

Иако априори се чини дека е апликација без многу ресурси, Прегледот содржи мноштво мали доблести кои ни овозможуваат да го искористиме секој ден. Можеме, на пример, да ја смениме големината на сликите, да вметнеме потписи претходно направени на хартија или да смениме датотека во друг вид за неколку секунди.

Многу лесно

Овој трик е многу лесен за употреба, бидејќи се прави во неколку чекори од а PDF датотека или кој било друг вид на компатибилна датотека што сакаме да ја зачуваме во PDF. Не е подеднакво ефикасен за сите видови датотеки, но секогаш ја намалува големината благодарение на дејството на филтерот Кварц.

El процес тоа е едноставно:

 1. Отворете ја датотеката што треба да се намали во PDF со Преглед
 2. Кликнете Датотека> Извоз (да не се меша со Извоз како PDF)
 3. Изберете ја патеката за зачувување и користете го кварцниот филтер «Намали ја големината на датотеката»

Со овие три чекори ќе имаме датотека Помал PDF. Постојат и други достапни филтри кои може да ве интересираат со оглед на ситуацијата, како што е претворање на датотеката во црно-бело пред да го извезите. Не дека овој трик ќе ги спаси нашите животи, но можеби некогаш PDF е преголем за некое барање и со овој трик можеме да ја надминеме пречката.

Извор - OSXДневно

Повеќе информации - Како да добиете PDF-слика од апликацијата Мапи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   голем судија dijo

  Па, тоа ме прави поголем …… ..хехехехехеј ... Јас го направив тоа трипати и датотеката е секогаш поголема

  1.    Хуан Карлос Абела Круз dijo

   И јас, го немав видено твојот коментар ... Смешно. Некое објаснување ќе има.

 2.   Хуан Карлос Абела Круз dijo

  Па, не знам што ми се случува новото досие ... да е поголемо!