Управувајте со ажурирањата на macOS и апликациите од App Store

Од системските преференции е можно управувајте со автоматско или рачно преземање на сообраќајот на ажурирања. Можеме да го контролираме и оперативниот систем, како и апликациите купени во продавницата за апликации на Apple. Ова е особено корисно кога станува збор за преземање на целосни верзии на оперативниот систем. Кога ќе излезе нов оперативен систем и нашиот Mac ја прифати оваа нова верзија, инсталерот се презема во позадина. На пример, ова се случува кога се движите од macOS Sierra во macOS High Sierra. Од друга страна, можеби сме заинтересирани апликациите да се преземаат и инсталираат автоматски или рачно. 

За да се консултираме со конфигурацијата и да ги направиме соодветните промени, мора да ги следиме следниве чекори:

 • Одете во системските преференции. Наједноставен начин е пристап од јаболкото јаболко лоцирано во горниот лев агол.
 • Сега го бараме икона за продавница за апликации и кликнете на неа.
 • Сега имаме неколку опции, кои можеме да ги избереме или не по наш вкус. Во оваа смисла, опциите се:
  • Преземете нови ажурирања достапни во позадина.
  • Инсталирајте нови ажурирања на апликациите.
  • Инсталирајте нови надградби на macOS.
  • Инсталирајте системски датотеки со податоци и безбедносни ажурирања (препорачани 100%)

Лично, јас автоматски ги преземам ажурирањата на системот, бидејќи се препорачува нашиот систем да биде целосно ажуриран, со најновите новости и заштитен од какво било упад. Од друга страна, во случај на апликации, во мојот случај, читам какви новости носи и ги тестирам по ажурирањето. Но, ова е прашање на вкус.

Од друга страна, кај компјутерите со прилагоден капацитет на меморија, компјутери со 128 GB, можеби е интересно да се преземе ажурирањето само во моментот на инсталирање на новата верзија. На овој начин избегнуваме во повеќето случаи „транспорт“ околу 5 GB во меморијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пачи Карило dijo

  А, како отстранувате „упорно“ ажурирање ?????? Имам MacMini Med 2011 и секогаш добивам ажурирање на фирмверот што го правам и се појавува повторно.