Како да уредувате PDF-датотеки на iPhone

уреди pdf

Откако PDF стана интернет стандард за споделување документи, повеќе од веројатно е дека во некоја прилика сме биле принудени уредете PDF на iPhone, или за да го потпишете, да додадете прибелешка, да означите текст, да додавате или бришете страници...

Во App Store имаме на располагање голем број апликации кои нè повикуваат да уредуваме PDF, меѓутоа, не сите ни ги нудат истите функционалности бидејќи тие се фокусирани на покривање на различни потреби.

Архиви

уредување pdf на iPhone

Првата апликација што ја имаме на располагање за уредување PDF датотеки нема потреба да одите во App Store е апликацијата Files, апликацијата со која можеме да управуваме со датотеките што ги преземаме на нашите iPhone, iPad и iPod touch, како и единиците за складирање.

Икона за фотографии за macOS
Поврзана статија:
Како да префрлите фотографии од iPhone на Mac

Како менаџер на датотеки, бројот на опции што ни ги прави достапни во прилично намалена, иако за многу корисници можеби се повеќе од доволни.

Апликацијата iOS и iPadOS Files ни овозможува:

 • Потпишете PDF документи
 • Додадете текст во PDF документ
 • Додадете стрелки, кутии и кругови
 • Ротирајте ги PDF-датотеките налево
 • Ротирајте ги PDF-датотеките надесно
 • Скенирајте страници и вклучете ги во PDF документ
 • Избришете страници од PDF-датотека
 • Вметнете празни страници во PDF-датотека
 • Вметнете друг PDF документ зачуван на нашиот уред

Како да потпишете PDF на iPhone со апликацијата Files

Потпишете PDF iPhone

Една од најкорисните функции што ги нуди апликацијата Датотеки е можноста за потпише документи во PDF формат. За да потпишеме PDF документ на iPhone, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

 • Прво на сите, ние мора отворете го документот со апликацијата Датотеки.
 • Тогаш кликнете на моливот се наоѓа во горниот десен агол на екранот.
 • Тогаш кликнете на знакот повеќе се наоѓа во долниот десен агол на апликацијата.
 • За да потпишеме документ, избираме Компанијата.
 • Тогаш продолжуваме со потпишување на екранот на нашиот iPhone и кликнете на Ok.
 • Конечно, ние мора промена на големината на потписот и преместете го на позицијата каде што сакаме да го поставиме.

Откако ќе ја поправиме потврдата на документот, нема да можеме да го уредиме. Единствениот начин да можеме да го елиминираме ќе биде со уредување на апликацијата со апликација која ни овозможува да ја уредиме целата нејзина содржина.

Америго

уредување PDF iPhone

Amerigo е една од апликациите најразновидните што ги имаме на располагање во App Store. Не само што е фантастичен менаџер на датотеки со кој можеме да пристапиме до која било платформа за складирање облак, туку ни овозможува и преземање видеа од интернет, уредување датотеки во PDF формат...

Ако не го користите iCloud како вообичаена платформа за складирање, со апликацијата Amerigo, не само што можете да пристапите до сите податоци складирани на оваа платформа, туку и зачувајте ги датотеките што ги добивате во оваа апликација или директно во облакот.

Apple Memojis
Поврзана статија:
Како да направите Memoji на iPhone

Исто така, тоа ни овозможува креирајте приватна папка заштитена со PIN да ја скриеме целата содржина што не сакаме да биде достапна за луѓето кои можат да комуницираат со нашиот уред.

Во однос на изданието во PDF датотеки, Америго ни овозможува да потпишуваме документи, да правиме прибелешки, да подвлекуваме текст...

Adobe Acrobat Reader

уредување на PDF

Со бесплатната апликација Adobe Acrobat Reader, можеме брзо и лесно потпишете кој било документ во PDF формат од нашиот iPhone, iPad или iPod touch.

Исто така, тоа ни овозможува додадете текстуални полиња за да вклучите прибелешки. Ако барате апликација за истакнување текст, линии и повеќе, ова не е апликацијата што ја барате.

PDFElement Lite – Уредувач на PDF

PDFElement

Иако неговото име ни кажува дека е кастирана верзија, тоа не е. Развивачот на оваа апликација неодамна го објави PDFElement 2, конвертирање на претходната верзија во бесплатна, без купувања и со сите функции што ги нуди платената верзија.

Со оваа апликација, можеме уредување на кој било тип на PDF документ, текст, големина на фонт, боја, залепете дополнителен текст, додавајте слики, бришете текст, ротирајте, додавајте или бришете страници...

уредување на PDF

Откако ќе го измениме документот, можеме извезете го во PDF формат или на Word, Excel, PowerPoint, HTML, богат текст, XML, ePub...

Прашање на време е дека оваа апликација повеќе не е достапно на App Store, бидејќи ги нуди практично истите функции што можеме да ги најдеме во PDFElement 2, новата верзија на оваа апликација што можеме да ја преземеме бесплатно и која вклучува претплати.

PDF Expert: креирајте и уредувајте PDF

PDF експерт

 

Ако е она што го сакаме уредување на целосни PDF документи, модифицирајте го текстот, додавајте слики и слично, најдобрата апликација за да може да се изврши оваа задача е PDF Expert, една од најдобрите апликации моментално достапни во App Store.

Оваа апликација е комплетен уредувач на PDF датотеки, со кој можеме да направиме се што ќе ни падне на памет. PDF Expert вклучува претплата доколку сакаме да го извлечеме максимумот од неа, меѓутоа, со бесплатната верзија, за многу корисници тоа е повеќе од доволно.

Ако сакате означете текст, додавајте прибелешки, ротирајте страници, пребарувајте текст… со бесплатната верзија е повеќе од доволно. Но, доколку сакаме да ја уредиме содржината на датотеките, потребно е да ја платиме месечната или годишната претплата што ни ја нуди.

GoodReader PDF Editor & Viewer

добар читател

Иако GoodReader го имаше својот момент на слава пред неколку години, денес е нашироко надмината во однос на функционалноста со голем број апликации.

Ако само што не сте нашле апликација за управување со вашите секојдневни PDF-датотеки, треба да ја пробате оваа апликација. GoodReader ни нуди a слична операција на Америго кога работите со датотеки, но без можност за преземање видеа од која било платформа.

Ни овозможува пристап до главните платформи за складирање облак, забележете PDF, додајте потписи, изберете текст, бележете и обележете…како и уредување датотеки.

Ако барате апликација за уредување PDF без да мора да плаќате претплата, GoodReader е апликацијата што ја барате. GoodReader е достапен на App Store за 5,99 евра и бара iOS 11 или понова верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.