Форматирајте флеш-уред со систем FAT или exFAT

како да се форматира во фато екфат

Ако ме прашавте кој е совршен формат за отстранлив погон, ќе треба да размислам за мојот одговор и на крајот да формулирам друг: Совршен за што? Сигурно би ми одговориле на тоа за да складирам податоци, но мислам во кои компјутери ќе се користат. Проблемот е во тоа што има Mac, Windows и Linux и не сите можат да читаат или пишуваат во сите формати. Она што ги има два универзални формати: FAT и exFAT.

Која е мојата препорака? Јас го имам јасно, но прво треба да објасниме малку погоре што е секој од форматите. Ако ние ќе користиме a pendrive на кој било компјутер Без оглед на вашиот оперативен систем, нема да има смисла да го форматирате уредот во формат што не е поддржан од ниту еден од нив. Подолу ќе објасниме за што се користи секој формат.

Видови формат

NTFS

формат ntfs

Форматот NTFS (Нов технолошки датотечен систем) е создаден од Microsoft во 1993 година за неговиот оперативен систем. Без да влегуваме во премногу детали, мора да имаме предвид дека Mac OS X може да чита, но не и да пишува, на диск форматиран во NTFS. Без инсталирање на алатки од трети страни, нема да можеме да форматираме никаков pendrive во NTFS од Mac и, ако сакаме да го користиме на нашиот компјутер без да мора да инсталираме софтвер што не е потребен (како што ќе објасниме подоцна), најдобро е да не ги форматираме нашите дискови за пенкало во NTFS.

Поврзана статија:
Поправете грешка „камерата не е поврзана“ во OS X

Ако претпочитате да го користите форматот NTFS, мора да знаете дека постојат алатки од трети лица кои му даваат можност на OS X да чита и пишува на NTFS, како на пр. Парагон NTFS или Tuxera NTFS. Но, јас инсистирам, не вреди ако земеме предвид дека има повеќе универзални формати.
NTFS работи добро за компјутерски хард дискови кои користат Виндоус како оперативен систем.

Mac OS X Проширен

Сумирајќи, би можеле да го кажеме тоа Mac OS X Проширен Исто е како NTFS, но во овој случај сè е дизајнирано за работниот систем на Apple за работната површина. Ако имаме pendrive што исто така ќе го користиме во Windows, не вреди да се форматира во Mac OS X Plus бидејќи нема да може да пристапува до неговите податоци. Подобро да користите една од следниве две опции.
Mac OS X Проширен треба да се користи само на хард дискови на кои треба да се инсталира OS X.

FAT

формат fat32

Создадена е својата прва верзија во 1980 година и последната (FAT32) во 1995 година, може да се каже дека FAT (Табела за распределба на датотеки) е најуниверзалниот датотечен систем. Може да се користи дури и на уреди како што се конзоли, мобилни телефони итн., Но има голем проблем ако сакаме да го користиме само на десктоп компјутери: максималното поддржано од FAT32 е 4 GB. Ако, на пример, имаме видео од 5 GB и pendrive форматиран FAT, ќе имаме две опции: или да ја поделиме датотеката на два дела или да ја оставиме таму каде што беше затоа што нема да можеме да ја ставиме во нашиот Pendrive.

начини да гледате серии за гледање бесплатно на iPhone или iPad
Поврзана статија:
Преземете бесплатни филмови на iPhone или iPad

Како што реков претходно, FAT, FAT16 и FAT32 треба да се користат само на отстранливи погони што сакаме да ги користиме, на пример, во Sony PSP или спомени за камерите.

exFAT

формат exfat

Конечно го имаме форматот exFAT (Проширена табела за распределување на датотеки), еволуцијата на FAT32. Исто така е креиран од „Мајкрософт“ и е компатибилен од „Сноу Леопард“ наваму и од XP наваму, но има важни разлики во споредба со претходната верзија, како што е максималната големина на датотеката во exFAT што е 16EiB. Без сомнение ова Дали е најдобрата опција Ако сакаме да користиме pendrive на компјутери со Windows, Mac и Linux, иако вториот не може да се форматира без инсталирање на софтвер.

Ние ќе користиме exFAT за форматирање на кој било надворешен хард диск или pendrive што го сакаме користете претежно на Mac и Windows. Ако треба да го користиме на уреди како што се гореспоменатите конзоли или камери, нема да го користиме овој формат.

ExFAT или NTFS

Ако се двоумите помеѓу ExFAT или NTFS, врз основа на она што штотуку го видовме, најлогично е да форматирате единица за pendrive или надворешна меморија во формат ExFAT бидејќи тоа е опцијата што обезбедува најдобра компатибилност, компатибилна со сите тековни оперативни системи.

Како да форматирате pendrive во exFAT

Оние што никогаш не сте чуле за овој формат, не плашете се. Форматирањето на хард диск, надворешен или USB pendrive на Mac е многу едноставно и процесот не се менува премногу ако она што го сакаме е да го форматираме во exFAT. Но, за да избегнам забуна, ќе ги наведам детално чекорите:

формат на водич во exfat

 1. Ние мора да го отвориме Алатка за дискови. Постојат три различни начини за пристап до неа: од Launchpad, што е она што го имате на сликите на екранот, внесување во папката Applications / Others / Disk Utility или, мојот омилен, од Spotlight, до кој пристапувам со притискање на тоа Time the CTRL + Spacebar копчиња.

чекори формат exfat

 1. Еднаш во алатката за дискови, ќе видиме слика како онаа во снимањето. Ние кликнуваме на нашата единица. Нема кликнување на она што е внатре во единицата. Тоа е единствената партиција што постои, па затоа ќе се појават повеќе ако имаме повеќе партиции. Бидејќи она што го сакаме е да форматираме сè, го избираме коренот.
 2. Следно, кликнуваме на Избриши, што е еквивалентно на форматирање во Виндоус.
 3. Ние го расплетуваме менито и избираме exFAT.
 4. Конечно, кликнуваме на «Избриши».

Одамна немам форматирано ништо во NTFS. ExFAT е формат на сите мои надворешни погони и сега можете сами да го сторите истото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

65 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Кастелано dijo

  Тоа ми беше многу јасно. Отсега ќе можам да го користам pendrive во различни оперативни системи со мир на умот. Многу добри статии од Д. Педро Родас.

  1.    Педро Родас dijo

   Ви благодарам, Антонио. Јас ве охрабрувам да ги следите моите објави.

  2.    Ернесто Гонзалес dijo

   Благодарам, советот е добар и многу корисен за луѓе со проблеми со форматирање.

  3.    Луис dijo

   Здраво, добро попладне, од Мексико, имам хард диск и сакам да го избришам и форматирам за mac и windows, но на mac форматот EXFAT не се појавува, да му го дадам тој формат кога ќе го поврзам надворешниот хард диск = , тоа ми дава само опции за мак формати
   Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш. со почит

 2.   Хектор dijo

  Нешто многу интересно за форматирање на надворешен диск во exFAT е тоа што OS X може да го индексира и на тој начин овозможува брзи пребарувања со Spotlight.

  1.    Педро Родас dijo

   Ви благодариме за придонесот Хектор.

  2.    Педро Родас dijo

   Уште една од најголемите предности на форматот exFat. Благодарам Хектор!

 3.   антоникеведо dijo

  Единственото нешто што треба да се има на ум е дека exFat не е компатибилен со Windows XP, иако има лепенка за тоа.

  Добра статија!

  1.    Педро Родас dijo

   Навистина Атонио, на Windows XP му треба ажурирање за да може да управува со датотеки exFAT, од кои можете да преземете. Ви благодариме за вашиот коментар

  2.    Педро Родас dijo

   Ефикасно. Мора да преземете лепенка за да работи. Ви благодариме за придонесот!

 4.   Сајо dijo

  Toе форматирам надворешен hdd од 1TB во формат exfat, каква единица за распределба на големината му давам?

  1.    Педро Родас dijo

   Дали користите големи датотеки? Ако не, препорачувам да го форматирам во MS-DOS, така што овој диск е компатибилен со Windows и OSX.

  2.    Валтер Вајт dijo

   Го имам истото сомневање како и твојот пријател

 5.   Изида dijo

  Единствената лоша работа е што брзината на трансфер паѓа многу, од 15 минути се искачи на 25 во датотека со 7 GB нешто):

  1.    Педро Родас dijo

   Во право си за тоа. Брзините на трансфер драматично опаѓаат.

  2.    Валтер Вајт dijo

   Дали случајно знаете зошто ми требаат повеќе од 25 минути?

 6.   Карлос dijo

  И ако имате некој претходен ios како во мојот случај дека имам 10.5.8 ??? Некој софтвер ??

 7.   Joseозел dijo

  ПО ДАВАТЕ ОВАА ФОРМАТА, НЕ СЕ РЕКОЗИРАЈТЕ УСБ-то на ТЕЛЕВИЗИЈАТА ... ¿? ¿? ¿? ¿?

 8.   трамусоче dijo

  Како Joseозел, откако хард дискот Toshiba 1TB е пронајден во Exfat, тој е препознаен од двата компјутери, можам да ги зачувам филмовите преку 4Gb, но телевизијата LG не го препознава, што е таму каде што гледам филмови по звук со добар квалитет од мојот аудио систем и екран. Не знам што да правам, или да ги преземам филмовите со мојот лаптоп или не знам што да направам за телевизијата да го препознае.

  Сакам да го решам затоа што не можам да го користам iMac за преземања затоа што тогаш не можам да ги ставам на ТВ ... А, не мора да се купи Apple TV за да ги гледам, бидејќи имам хард диск за тоа .

  Може ли некој да има телевизор LG42LB630V или слично и да ни каже како го реши?

  Благодарам однапред!

 9.   тапедоком dijo

  Јас сум во иста позиција со партнерот, ист модел на ТВ LG и не ми дозволува да играм ништо од пендриверот.
  Претпоставувам дека ќе има некое друго решение освен appleTV или да треба да барате систем за Windows само за ова.
  Благодарам однапред!

 10.   yo dijo

  Решајте го со користење на мултимедијален хард диск или pendrive за гледање филмови на ТВ и ограничување на употребата на вашиот хард диск на правење резервни копии или обратно.
  Мислам дека ако го користите надворешниот хард диск како сеопфатен, тоа ќе трае многу помалку. Јас го користам само за складирање.

 11.   Тереза dijo

  Имам надворешен HDD во ExFat и имам Western Digital мултимедија (без внатрешен хард диск, само случај) за да гледам работи на ТВ. Го поврзувам ДД во мултимедија и воопшто не ми наоѓа ништо. Најлошото е што и јас го имам пробано со мултимедија од семејство и пријатели и сè уште ги користам.

 12.   Саул dijo

  Вашите информации ExFat беа многу корисни за мене да управувам со мојот дополнителен диск на Toshiba во Win и Osx

 13.   китус77 dijo

  За LG TV, исто така имате можност да го гледате преку споделување на медиуми, да инсталирате Universal Media Server на вашиот компјутер и да го гледате преку стриминг.
  Поздрав!

 14.   тесен dijo

  вашите информации се многу јасни и ми беа многу корисни. но имам проблем, имам надворешен хард диск во FAT32, но сакајќи да ги избришам датотеките ги носи во ѓубре, но не ме остава да го испразнувам ѓубрето затоа што вели дека ги немам потребните дозволи. Не знам како да го направам ова, информациите на тврдиот диск ми кажуваат дека може да се чита и пишува. Ти благодарам многу

 15.   Диего dijo

  здраво, и со форматот ex fat датотека може да го поврзам хард дискот со ТВ или домашно кино за да гледам филмови и нормално се чита? Јас користам прозорци и osx el capitan

 16.   Рамиро Фернандез лано dijo

  Здраво, формат од MAC во exFat, но сепак прозорците не го детектираат. Јас форматирам во windows во exFat, но тоа создава мала партиција од 200 MB ништо друго! НЕ ги гледате преостанатите 15800 MB од пенкалото од 16 GB, зошто може да се случи тоа? Дали има некоја апликација за правење формат на ниско ниво на MAC?
  Ви благодарам многу

  1.    Патрицио dijo

   тест со системот за партиции MBR кога ќе му дадете нов формат (изберете во табулаторот под форматот exFAT)
   slds

  2.    Патрицио dijo

   тест со системот за главно запишување на MBR

  3.    Антонио Салцедо Гонзалес слика на зачувување dijo

   Рамиро ми се случува истото, дали можеш да го решиш?

 17.   Лусија dijo

  Проблемот ми е што со exFAT тв не го детектира .. Некој знае?

 18.   Лусија dijo

  Здраво Имам телевизор LG и го пронајдов надворешниот погон до exFAT, но телевизорот сè уште не го препознава тоа… Имате идеи? Ви благодарам.

 19.   Manuel dijo

  Јас го правам ова и во прозорците препознава само дел од 200 MB и ми вели дека морам повторно да форматирам!

 20.   МигелАнгел dijo

  Здраво, луѓе, имам MacBook Pro, ги форматирам моите перформанси во MS-DOS FAT за да можам да слушам музика на опрема за звук mp3, но некои не ги препознаваат, што ми препорачувате, дали ќе биде тоа поради партициите? Чудното е што ги имам слушано на опрема на SONY и тогаш снимам повеќе музика и истата таа опрема не ги препознава. Ви благодарам!

 21.   ГЕАРДО dijo

  БЛАГОДАРАМ ЗА ВАШИОТ ИНФО, но се советувам: АКО САКАМ ДА ФОРМИРАМ ПЕНДРИВА 16 GB И 3.0. АКО КОРИСТАМ NTFS ПОДОЛО, МОУВА ДА ИЗБЕРАМ НЕКОЛКУ ОПЦИИ ВО „ГОЛЕМИНА НА АЛОКАЦИЈАТА ЕДИНИЦА“, МЕ ПОСТАВУВА ОД ПРЕДЛОГ 4096 БАЈТИ. .Е НЕМА ДА ИЗБОРМ 16 КИЛОБИТИ? БЛАГОДАРАМ.

 22.   Филомаки dijo

  Здраво, би сакал да ми помогнеш .. види дали ти се случило ова и тестирав со сите формати на датотеки и кога ќе го ставам во кола USB ми дава грешка, дали некој знае со кој формат да го форматирам ?

 23.   Даниел dijo

  Најјасно, најцелосно, корисно и едноставно објаснување! Многу ми помогна! Ви благодарам

 24.   мартука dijo

  здраво, кога ќе го сторам ова, дали целата содржина на надворешниот диск ќе се избрише? благодарам

 25.   карлоруби dijo

  Ви благодарам многу!

 26.   Мигел dijo

  Здраво!
  Само што го ажурирав мојот Mac на MAC OS SIERRA и кога копирам музика на пендрив, не звучи во ниеден музички плеер, го бришам со дискови за комунални услуги во EX FAT и не ми звучи, што можам да направам, бидејќи порано добро ми работеше
  Се надевам на помош, благодарам
  поздрав

 27.   Beto dijo

  Како си? Ја прочитав целата тема многу добро, благодарам за многу добрата информација. Според моето искуство, ќе кажам свои мислења затоа што наидов на исти ситуации со Виндоус, Мек, Смартв.

  Smartv, скоро единствениот формат што го читаат е NTFS или FAT, дета detail е дека филмовите што некој ги зачувува со добар квалитет се повеќе од 4 гига отколку во форматот FAT, датотеките поголеми од 4 гига не се можни.

  Mac, форматот NTFS се чита само, но ако имате филмски диск можете да го репродуцирате, но не и да додавате / бришете датотеки.

  Она што го правам е: Имам надворешен диск што го имам со 2 партиции.

  Првата најголема партиција во NTFS и важно е дека е прва така што Smartv го детектира нормалното и може да ги гледа филмовите.

  Втората exFAT партиција е малку помала отколку што ја користам во MAC или Windows каде што правам бекап или размена на датотеки И така 2-те оперативни системи можат да бришат / читаат датотеки без проблеми, исто така со партицијата NTFS можам да додавам / бришам филмови и да ги гледам без проблеми на Smartv.

  Дискот што го користам е 1 Tera и имам прва партиција околу 700 свирки NTFS филмови и втора партиција 300 гига приближно exFAT за бекап на датотеки итн. Поздрав.

  1.    Emilio dijo

   Добра опција, единственото нешто е што ако ги преземете филмовите на вашиот Mac, можете да ги префрлите само на надворешниот диск во партицијата exFat, бидејќи во партицијата NTFS се чита само, па затоа може да ги гледате на паметен телевизор од LG ви треба Windows компјутер за пренесување на филмовите од партицијата exFat на NTFS ...

   Во секој случај, благодарам за оваа идеја

 28.   Фреди Гонзалес Кортез dijo

  Купете USB флеш драјв FLASH DRIVE 2.0 128 Gb вели дека неговиот капак е компатибилен со прозорци, имам windows 7 profesional, ова pendrive ако ги чита датотеките со зборови, ексел, но не ги репродуцира видеата или филмовите, земајќи предвид дека заштедува нив и Тие заземаат простор, така што е на pendrive, но не репродуцира видеа или во WMV и VLC.
  Дали правам нешто погрешно?
  Можете ли да ми помогнете, ве молам?
  Јас многу би го ценел тоа.

  Фреди

 29.   Eric dijo

  Здраво момци, погледнете, купив 3tb тврд диск на Toshiba и кога го правам тоа само во FAT, тој го задржува 3Tb, но кога ќе го форматирам во Ex-Fat ми кажува дека расположивиот простор е 800Gb, што можам да направам?

 30.   Алфонсо dijo

  Здраво, добра ноќ, имам мултимедијален плеер и кога ги избришав филмовите што ги имав, не знам што направив или што се случи сега кога плеерот не ме препознава, некој може да ми каже што да направам за да закрепнам тоа, јас исто така потрошив на пендрив, благодарам.

 31.   Мигел dijo

  Здраво, ај, имам проблем, можеби не разбирав добро или не знам, но го форматирав мојот USB со Ex-Fat и сега никој од оперативните системи не го открива тоа ... ако можеш да ми кажеш зошто , Јас би го ценел многу.

 32.   Раул dijo

  Морам да форматирам надворешен диск, и кога ќе изберам exFAT во прозорците, тој ми овозможува да изберам од 128 килобајти до 32768, кој ми препорачувате да го изберете за максимално оптимизирање на просторот?

 33.   Camila dijo

  форматирање pendrive со екстензивно проширување, но windows pc не ме препознава, како можам да го решам или што е тоа?

 34.   Фабијан А. dijo

  Одличен пост за оние од нас кои не знаат многу за овие работи.

 35.   AАВИЕР МАРТИНЕЗ dijo

  Јас го надградив својот Imac во Ox High Sierra. Сето добро во принцип. Но, кога користам приврзоци и надворешни дискови што ги форматирав во FAT32 за да ги користам во кој било оперативен систем, не ми дозволува да пренесувам датотеки поголеми од 2 GB кога дотогаш ми дозволуваше да пренесувам датотеки до 4 GB. Дури отидов толку далеку што го реформатирав од Disk Utilities, но проблемот опстојува. Не знам дали некој друг се случува исто и не сум способен да го решам.

  1.    Жозе dijo

   Добар Хавиер, го најде ли решението? Истото ми се случува и не можам да ја најдам, благодарам.

   1.    Хозе Луис Пиказо Кантос dijo

    Истото ми се случува, јас повикав поддршка на AppleCare Protection Plan и немаат идеја. Затоа, бидејќи ажурирав на macOS High Sierra 10.13.2, не можам да копирам датотеки поголеми од 2 GB во Fat32.

 36.   Жозе dijo

  Добар Хавиер, истото ми се случува и немам решение, може некој да ни помогне?

 37.   Нереа dijo

  Добро утро,
  Имам два надворешни диска: еден во FAT32 и новиот што го форматирав на exFAT. Јас користам и Mac и Windows и сакам дисковите да пренесуваат информации и да гледаат филмови.
  Единствениот проблем ми е што кога копирам информации на дискот и потоа ги бришам, капацитетот на дискот НЕ Ажурира, тој постојано ме означува како „Користен“ 50gb, иако ги избришав филмовите, па губам голем капацитет на дискот. Може ли некој да ми каже што се должи и што треба да направам? Ти благодарам многу!

 38.   Irene dijo

  Здраво,
  Купив Mac и ги форматирав двата хард дискови во ExtFat и сега Samsung TV не ги чита. Дали некој можеше да го поправи тоа?
  Благодарам

 39.   Саларт Ижаки Гочи dijo

  Осигурете се да го испразните ѓубрето на Mac со поврзан Диск. На Mac Os, сè додека не го испразните, избришаните податоци што се наоѓаат „во ѓубре“ остануваат на дискот сè додека не ги испразните. Во Виндоус, кога бришете од надворешен диск, тој се брише "дефинитивно".

 40.   Саларт Ижаки Гочи dijo

  Јас ги имам тие проблеми + некомпатибилност со прозорци и линукс иако сум на ExFat или Fat32 и не ми дозволува ниту партиција. Неодамна го ажурирав мојот стар PowerPC G5 (на Леопард од тигар со пендрив) и го користам само за да ги разделам и форматирам pendrives што престанаа да работат правилно. Сега го правам ова само од powerPc или од Linux (gparted ...), и двајцата ми дозволуваат само Fat32 и не ExFat.

 41.   Себас dijo

  Здраво, јас само го форматирав УСБ-флеш-уредот во формат ExFat, а датотеките со наставката mp4 или .fat не ми дозволуваат да копирам-залепам. Машината е Macbook Pro ... Што можам да направам?

 42.   Xavier dijo

  Која е шемата и за што служи? И, каква шема земаме при форматирање на пенкало во exFAT?

 43.   Џанкарло dijo

  Здраво на сите, со NTFS можам да го заштитам мојот USB со безбедносни дозволи, но со системот xfat не можам да му дадам безбедност на USB, дали некој знае како да му даде безбедност на системот xfat ???

 44.   Третиот кат dijo

  Здраво, ви благодарам за сите овие целосни информации. Но сега. Јас го имам мојот USB 3.0 форматиран на exFat, со датотеки .avi и .mkv, и се обидувам да ги гледам филмовите на bluray, и тој не го препознава.

 45.   АнгелП dijo

  Поздрав, Дали може да се креира MAC или Windows OS со бутабилен PenDriver со користење на овој формат exFAT? Ако сакаме да создадеме подигнување на ДОС во Пендривар за Windows 7, дали е поддржано со партиции exFAT?

 46.   Јулија dijo

  работи?

 47.   Кевин Гарсија dijo

  Имам проблем што не можам да најдам како да го решам:

  Имам 64 GB USB, но поради некоја причина Виндоус компјутер го форматира само на 300mb во формат fat32.

  сега мак, ми го прави истото не знам зошто, дури и да се 64гб, форматира само 300мб и остава празно.

  Сега имам посериозен проблем, формат тој usb во режим ASFP и ако треба 64gb, лошото е што сега немам опција да сменам на кој било начин назад кон exfat, зошто ?????

 48.   Мариса dijo

  Здраво, благодарам за статијата. Тргнав да форматирам некои надворешни дискови со exFat за да работат и на Mac и на компјутер и кога ќе го одберам дискот ми дава опција да ја изберам шемата за партиции помеѓу GUID, Master Boot Record и Apple Partition Map. Дали има уште едно препорачано за оптимизирање на компатибилноста помеѓу Windows и Mac? Ви благодарам!