Како да го форматирате iPhone за да ја избрише целата негова содржина

формат на iPhone

Ако мислите на форматирајте iPhone за да ги избришете сите податоци зачувани во него и да започнете од нула, во оваа статија ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Форматирањето на iPhone ни овозможува отстранете ги сите апликации што сме го инсталирале на уредот покрај отстранувањето на секоја конфигурација што влијае на перформансите на нашиот уред.

Кога да го форматирате iPhone?

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

Кога купувате или продавате iPhone

Ако одиме продадете го нашиот iPhone или iPad, првото нешто што треба да направиме е да ја отстраниме сметката на iCloud со која е поврзана. Извршувањето на овој процес автоматски ќе ги отстрани сите податоци зачувани на уредот поврзан со сметката.

Сепак, сите апликации и датотеки создадени со тие апликации нема да се избришат. За да ги отстраните сите тие податоци, треба да го форматирате уредот за да се ослободите од сите апликации.

Ако вие сте тој што го купува, форматирањето на iPhone е првото нешто што треба да го направите. Дури и ако продавачот каже поинаку, никој не може да не увери дека навистина го форматирал уредот пред да ви го продаде.

Со негово форматирање се уверуваме дека уредот ќе работи како ден, без датотеките на апликациите што беа инсталирани на уредот, што влијае на неговата изведба.

Ако нашиот уред работи неправилно

Ако нашиот iPhone работи бавно, батеријата се троши побрзо од вообичаеното И покрај тоа што имаат прифатливо здравје, ако некои апликации престанале да се отвораат или неочекувано се затвораат… што е јасен симптом дека на уредот му треба дотерување.

Најбрзиот начин да го направите ова е да го форматирате во отстранете ги сите апликации што сме ги инсталирале и почнуваме од нула. Добро време да го направите ова е со објавувањето на новите верзии на iOS.

Ако сакаме на нова верзија на iOS работи на најдобар можен начин, најдоброто што можеме да направиме е да го инсталираме целосно од нула, по форматирањето на iPhone. На овој начин, нема да ги влечеме проблемите со перформансите или работењето.

Што не треба да правиме по форматирање на iPhone

Ако користиме iCloud за да имаме а копирајте ги сите податоци на нашиот iPhone во облакот И не грижете се за правење резервни копии периодично, можеме да го форматираме нашиот iPhone без да се грижиме за податоците.

Откако ќе се врати нашиот уред, при внесување на податоците од нашата сметка на Apple, автоматски сите податоци поврзани со сметката ќе бидат вратени. Ако имаме резервни копии, уредот ќе не праша дали сакаме да ги вратиме.

Не се препорачува враќање на резервната копија, бидејќи проблемите што влијаеја на перформансите на нашиот уред повторно ќе се појават.

Ако користиме icloud податоците од дневниот ред, календарот, задачите, сликите, видеата и други, автоматски ќе се врати на нашиот уред и ќе можеме повторно да го користиме нашиот уред како пред да го форматираме по инсталирањето на апликациите од App Store.

Ако не користите iCloud За да ги синхронизирате фотографиите и видеата што ги правите со вашиот уред, мора прво префрлете ги сликите на компјутер, доколку не сакате да ги изгубите без да имате можност да ги вратите.

Како да го форматирате iPhone

до форматирајте iPhone со iOS 15 и да ги избришеме сите податоци зачувани во него, мора да го вратиме нашиот уред. За врати iPhone целосно, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

Форматирајте го iPhone

 • Ние пристапуваме до подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во рамките на Генерално, одиме на дното и кликнуваме на Префрлете или ресетирајте го iPhone.
 • Следно, кликнете на Избришете ја содржината и поставките.
 • Овој дел ги прикажува сите податоци што треба да се избришат:
  • Апликации и податоци
  • Apple ID
  • Пребарување на апликации
  • Чанта
 • За да потврдиме дека сме легитимни сопственици на телефонот, кога ќе кликнете Продолжи, мораме внесете го кодот за отклучување на нашиот уред и подоцна лозинката на нашата iCloud сметка.
 • Пред да започнете со процесот на форматирање, ќе создаде резервна копија во iCloud.

Откако ќе го започнеме процесот, времето што ќе потрае ќе зависи и од моделот на iPhone и од моделот капацитет на складирање, процес кој не може да се прекине.

Откако ќе заврши процесот, iPhone ќе не покани да внесете ги податоците за нашата сметка за враќање на податоците зачувани во iCloud.

Форматирајте го iPhone со iOS 14 и порано

Процесот за форматирање на iPhone или iPad со iOS 14 и претходните верзии е побрз, бидејќи треба само да пристапиме до подесувања На уредот, Генерално > Ресетирање и конечно кликнете на Избришете ја содржината и поставките.

За да потврдиме дека сме легитимни сопственици на телефонот, кога ќе кликнете Продолжи, мораме внесете го кодот за отклучување на нашиот уред и подоцна лозинката на нашата iCloud сметка.

Како да го форматирате iPhone од компјутер

Ако поради која било причина, не можеме или не сакаме да го направиме овој процес од iPhone, можеме да го направиме тоа од Mac или Windows PC.

Форматирајте го iPhone од Mac со macOS 10.15 Catalina или понова верзија

Форматирајте го iPhone од Mac

 • Го поврзуваме iPhone со Mac со кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на Mac (ако не сме го поврзале претходно).
 • Следно, го отвораме Пронаоѓач, го избираме iPhone и кликнете на Генерално.
 • Во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone.
 • Следно, ние мора деактивирајте ја функцијата за пребарување од нашиот iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Конечно, Се враќаме во Finder и кликнуваме на Restore iPhone. Апликацијата ќе не праша дали сме сигурни дека ќе го спроведеме процесот и дали сме направиле претходна резервна копија.

Форматирајте го iPhone од Mac со macOS 10.14 или постар

 • Го поврзуваме iPhone со Mac со кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на Mac (ако не сме го поврзале претходно).
 • Следно, ја отвораме апликацијата iTunes и го избираме iPhone.
 • Следно, во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone и ќе не информира дека пред да продолжиме, мора да ја оневозможиме функцијата Find на iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Се враќаме на iTunes и кликнуваме на Врати го iPhone.

Форматирајте го iPhone од Windows

Првата работа што треба да ја направите е преземете ја апликацијата iTunes преку продавницата на Microsoft кликнување на оваа врска

 • Го поврзуваме iPhone со компјутерот со Windows со помош на кабелот Lightning и внесуваме код за отклучување на iPhone за да му веруваме на компјутерот.
 • Следно, ја отвораме апликацијата iTunes и го избираме iPhone.
 • Следно, во делот софтвер, Кликнете на Врати го iPhone и ќе не информира дека пред да продолжиме, мора да ја оневозможиме функцијата Find на iPhone
  • до деактивирајте ја функцијата за пребарување Ја следиме следнава рута Поставки> Наша сметка> Барај> Најдете го мојот iPhone и внесете ја лозинката на нашата сметка на iCloud.
 • Во iTunes и кликнете на Врати го iPhone.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.