Функцијата SharePlay нема да биде достапна со објавувањето на macOS Monterey

споделување игра

Еден од новитетите што Apple ги претстави за време на последниот WWDC 2021 во кој ги претстави новите верзии на macOS, iOS, iPadOS и watchOS беше функцијата SharePlay, функција која Ни овозможува да ја споделиме содржината на стриминг видео платформа преку FaceTime.

HBO, Disney +, TikTok и Twitch се некои од платформите што ќе бидат компатибилни со оваа функција. Нетфликс и Јутјуб, два од најважните, засега одлучија да се повлечат од оваа функција, функција за која компанијата со седиште во Купертино потврди дека нема да биде достапна со лансирањето на конечната верзија на macOS Монтереј.

Apple ја оневозможи оваа функција во најновите бета верзии на macOS Monterey давајќи ни навестување дека оваа функција најверојатно не е достапна во конечната верзија. Пред неколку часа, Apple потврди дека нема да биде достапен преку изјава во која можеме да прочитаме:

SharePlay е оневозможен за употреба на iOS и iPadOS 15 во Developer Beta 6 и ќе биде оневозможен за употреба при првото издание оваа есен. SharePlay ќе биде повторно овозможена за употреба во идните бета програмери и ќе биде пуштена во јавноста со ажурирања на софтверот подоцна оваа есен. За да го продолжите вашиот развој, обезбедивме развој на SharePlay профил што ќе ви овозможи успешно креирање и одржување на GroupSession преку API за групни активности.

Како и обично, Apple не даде никаква причина за одложување на функцијата. Прашањата би можеле да се движат од технички до правни кога станува збор за споделување медиуми, иако веројатно пред објавувањето на оваа функција, потенцијалните правни проблеми требаше да бидат поправени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.