Функцијата ЕКГ во Австралија е конечно оперативна

ЕКГ функцијата на Apple Watch спасува живот во Евроипа

Во март Ви рековме дека австралиските здравствени власти го одобрија започнувањето на функцијата ЕКГ за земјата. Неколку месеци подоцна се чини дека Apple тоа е веќе подготвено и подготвено за неговата разонливост. По објавувањето на watchOS 7.4, што ја вклучуваше функцијата, корисниците на компатибилен паметен часовник од американската компанија ќе можат да имаат корист од придобивките на овој уред и апликацијата.

Корисниците на Apple Watch во Австралија сега можат да ја користат функцијата ЕКГ, по регулаторно одобрување од здравствените власти во регионот во март, тоа е веќе оперативно за сите оние кои ја имаат watchOS верзијата 7.4 компатибилна на нивниот часовник

Ffеф Вилијамс, Главен оперативен директор на Apple:

Apple Watch им помогна на толку многу луѓе ширум светот и чест ни е што стана толку важен дел од животот на нашите клиенти. Со лансирањето на овие функции на срцето во Австралија, Apple Watch направете го следниот чекор да ги поттикне луѓето со повеќе информации за нивното здравје.

Имаше поддршка од здравствените власти во земјата. На пример, од Центарот за истражување на здравјето и срцето на Австралиската фондација за срце, нејзиниот менаџер, Бил Ставрески, изјави:

Податоците собрани од Apple Watch може да се користат за рано дијагностицирање на атријална фибрилација. Додека фибрилацијата често доведува до послаб квалитет на живот, многу луѓе немаат симптоми или може да ги игнорираат повремените симптоми. Ова значи дека проблемот не може да се најде сè додека не се појават сериозни последици како мозочен удар, па така рана дијагностика може да доведе до подобар резултат.

Веќе знаете дека Apple Watch Series 4, Apple Watch Series 5 или Series 6.  Другите модели се надвор.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.