Четири нови функции во watchOS 8 што ќе ни бидат од голема корист

watchOS 8

Вчера попладне на презентацијата на WWDC 2021, можевме да ги видиме новостите што ќе го вклучат новиот софтвер што ќе можеме да го ажурираме на нашите уреди на Apple оваа година. Неколку од овие новини ќе му припаднат на нашиот Apple Watch, вклучен во watchOS 8.

И од сите нив, има четири кои на крајот може да бидат најкорисни и оние што ги користиме најредовно. Да се ​​соочиме: За повеќето од нас, многу е поважно да можат да испраќаат А. Анимиран гиф од нашиот Apple Watch, дека можеме да го отвориме автомобилот со него. Повеќе од сè, бидејќи отворањето на автомобилот повлекува купување на нов компатибилен со системот. Па, ајде да останеме на анимираните GIF-ови ...

Во вчерашниот главен говор имаше дел за презентирање на вестите што ќе ги видиме во watchOS 8. Можеби за Apple, најважна е апликацијата Медитирај да ви помогне да се фокусирате и опуштите, апликација Почетна редизајниран за да го контролира вашиот дом многу подобро од вашиот зглоб, ажурирања на апликацијата Паричникитн. Сепак, постојат и други „ситни“ функции за компанијата кои сигурно ќе ни бидат од голема корист.

Анимирани гифови

анимирани гифови

На Анимирани гифови се трендовски. Тие велат дека сликата вреди илјада зборови. И ако таа слика погоре е анимирана, тие стануваат десет илјади. Без разлика дали во лични или работни разговори (ако ви дозволи шефот), анимираните GIF-ови станаа наш секојдневен леб.

Значи, со watchOS 8 можеме да испраќаме GIF-ови директно од вашиот зглоб преку апликација на Пораки како што можете да го направите тоа на iPhone. Ова значи дека можете да го барате најдобриот анимиран GIF на кој можете да помислите и да го испратите во порака од вашиот Apple Watch.

Функција што сигурно ќе ја искористам, особено кога сум со мојот Apple Watch LTE и немам iPhone при рака.

Во прилог на GIF-картички, можете да користите и Doodles, Dictation и емотикони, сите во истата порака на Apple Watch. Така, можете брзо да напишете, да зборувате или да користите емотикони како што сакате да ја компонирате вашата порака без да оставите ист екран.

Различни тајмери

Звучи како срање, но не е. Со новото ажурирање ќе можеме да имаме неколку тајмери истовремено, и одржувајте одбројување на повеќе работи одеднаш. Многу корисно ако готвите неколку јадења истовремено и сакате да го контролирате времето на секоја работа, на пример. Јас исто така ќе го користам, без сомнение.

Пронајдете предмети и уреди

watchOS 8

Досега, апликацијата за пребарување на Apple Watch беше ограничена на лоцирање контакти со дозволи за локација. Со watchOS 8, можете исто така да лоцирате елементи и уреди.

Како и кај iPhone, сега можете да пребарувате предмети (ова се етикетите со кои сте го регистрирале вашиот AirTag, на пример „Копчиња за автомобил“). И исто така можете да пребарувате на уреди тоа е со вас Apple ID. Дефинитивно и јас ќе го користам, особено кога не носам iPhone.

Помошен допир

Помошен допир

AssistiveTouch во watchOS 8 ќе им помогне на луѓето со разлики во рацете и рацете затоа што дозволува употреба на само една рака на Apple Watch. Ова ќе му овозможи на Apple Watch да чувствува едноставни гестови со рацете наместо да комуницира со екранот на Apple Watch. Користење на сензори за движење Вградено, можете да одговарате на повици, да контролирате покажувач на екранот и да прикажете мени за акција што може да пристапи до Центарот за известувања, Контролниот центар и повеќе на вашиот Apple Watch.

Во мојот случај, тоа може да биде многу корисно. И не е дека ми недостига рака. Едноставно затоа што работната торба обично ја носам во десната рака, а мојот Apple Watch во левата. Кога го имав оригиналниот Apple Watch без екранот „Секогаш вклучен“, не сум го допрел часовникот со нос за да го видам екранот ...

Како што реков во воведот, сигурен сум дека ќе ги користиме (барем јас) овие нови карактеристики Веднаш штом ќе бидат достапни во нашиот Apple Watch, отколку можеби други повеќе бомбастични, како што е можноста да се отвори автомобилот или вратата од мојата куќа со часовникот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.