Дали е безбеден CleanMyMac X?

логото cleanmymac x

CleanMyMacX е ажуриран, и носи одлични вести во однос на неговото графичко мени како што можете да видите. Исто така, ако се сомневавте дали овој софтвер е навистина безбеден или не, во оваа статија ќе ги отфрлиме сите тие сомнежи за овој фантастичен софтвер за чистење на вашиот macOS.

И тоа е дека, како што знаете, има многу наводни средства за чистење на мрежата кои не се такви или кои содржат код што може да биде означен како сомнителен. Наместо тоа, оваа е различна на многу начини... Дали сакате да знаете зошто?

Новиот интерфејс на CleanMyMac X

Новиот графички кориснички интерфејс на оваа апликација е Целосно редизајниран и додадени некои нови функции многу интересно, како:

Процесорот

Процесорот

CleanMyMac X веќе може да ја следи температурата на процесорот, како и обемот на работа што го има овој уред. Меѓутоа, во новата верзија ќе можете да ги видите и апликациите кои трошат најмногу ресурси, времето на работа на оперативниот систем, па дури и невообичаената активност.

Ова може да ви помогне да идентификувате што го забавува системот или дали има некој малициозен софтвер што троши ненормални ресурси.

меморија

меморија

Ова мени се однесува на употребата на RAM меморијата што ја имаат процесите што се извршуваат, за да може да ги идентификува најтешките процеси што може да се отстранат за да се ослободи меморијата.

Друг начин за следење на процесите кои работат и кои програми трошат најмногу главна меморија, со што ќе се разберат оние кои го забавуваат системот.

складирање

складирање

La нова верзија на CleanMyMac X Доаѓа и со оваа алатка со која можете да го следите користењето на дискот што се прави на компјутерот, да можете исто така да ги измерите условите и температурата за да знаете кога нешто се случува и време е да направите резервна копија и да го замените уредот. Предвидување загуба на податоци.

Дополнително, со следење на просторот, можете да ја користите оваа алатка за да ослободите простор на погонот и да имате поголем капацитет и поголема брзина, бидејќи се сеќава дека кога ќе се пополни медиумот за складирање, тој исто така станува „помрзлив“.

Batería

батерија

Опремата со батерија има и дел каде што може да се прегледаат циклусите на полнење за да се одреди здравствената состојба на батеријата, што е особено практично.

Покрај тоа, можете да го користите и за да го следите времето на батеријата што сè уште ви преостанува, така што целосното исцрпување не ве фати неочекувано и можете да ја зачувате целата работа или игри.

заштита

Ова е нов модул за заштита за да ги држите под контрола заканите на вашиот Mac. Со ажурирана база на податоци за малициозен софтвер. Благодарение на него, може да се користи со антималвер, скенирање на системот за да се отстрани злонамерен софтвер.

На овој начин ќе бидете заштитени од заканите што ја преплавуваат мрежата и на кои macOS е ранлив. И, од друга страна, ако имате неколку Mac компјутери на мрежата, ќе избегнете да ја пренесете инфекцијата на други.

Следете ја мрежата и поврзаните уреди

Нова алатка во развој и која ќе пристигне за некое време... Очекуван елемент, бидејќи исто така ќе може да се детектираат проблеми со перформансите на мрежата и кои уреди најмногу ја користат.

Накратко, големи предности што треба да ги добиете сега ако сакате добро одржување на вашиот систем и дека секогаш е во совршена состојба. За да треба да се грижите само за она што навистина ви е важно...

Модулот против малициозен софтвер

модул за заштита

Друг важен аспект е зошто CleanMyMac е безбедна апликација а не е како другите наводни средства за чистење? Па, за ова треба да анализирате неколку точки:

Сертифициран од Apple

Во оваа апликација можете да го видите печатот „Заверен од Apple“, односно CleanMyMac X е чистач што е сертифициран од самиот Apple, што е гаранција и мир на умот.

Овој сертификат утврдува дека апликацијата нема злонамерни компоненти и дека нејзината дистрибуција е безбедна.

Модул против малициозен софтвер

Има модул против малициозен софтвер, кој ќе биде задолжен за откривање и елиминирање на малициозниот код од вашиот систем. Иако macOS е прилично безбеден систем, тоа не го прави непогрешлив против одредени напади или закани за сајбер безбедноста.

За дополнителен мир на умот, новиот модул CleanMyMac има голема база на податоци за потписи која се ажурира за да биде во тек со најновите.

Не е PUP или PUA

Тоа не е потенцијално опасна апликација како многу други средства за чистење на Windows. На мрежата има огромен број алатки за чистење на системот и за негово забрзување кои не се како што изгледаат. И тие не се поради неколку причини.

Од една страна, можеби не ја извршуваат својата функција како што треба, па се бескорисни, односно ниту го чистат, ниту го забрзуваат системот.

Од друга страна, тие може да вклучуваат и други програми кои би можеле да бидат опасни или досадни. CleanMyMac не е таков, тоа е апликација која е дизајнирана да биде практична и која го обезбедува она што го ветува.

Заклучок

CleanMyMac е сигурна апликација на кои можете да им верувате, со многу елегантен графички интерфејс и панели, така што секој корисник може да знае како да ги толкува и да комуницира со нив.

Со него ќе можете да ги следите параметрите на системот, да предвидите одредени проблеми и, главно, да го исчистите системот за да ги елиминирате гигабајтите непотребни датотеки што ја окупираат вашата единица за складирање. Има толку голем престиж во заедницата на Mac со причина...

Ако сакате да го пробате бесплатно, можете да го преземете од оваа врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рафаел dijo

    Па, барем досега, верзијата што се продава во App Store не е иста како онаа достапна на веб-страницата на производителот, туку е пократка. И интересно, ако се помине модулот против малициозен софтвер, се препознаваат и апликациите за кои постои сомневање дека не шпионирале за руската влада, меѓу нив... самиот CleanMyMac X.