Што да направите ако најдете AirTag во изгубен режим

Претставен Apple AirTag

Со пристигнувањето на првите нарачки за AirTags, корисниците ќе започнат да ги активираат и да ги додаваат на објектите што сакаат да не ги изгубат. Но, ако случајот е изгубен и сопственикот на овој AirTag го стави во изгубен режим, треба да знаеме што да правиме во случај да најдеме ознака. Ова се чекорите што треба да се преземат.

На 23 април, новите AirTags беа ставени во претпродажба и Apple прецизираше дека тие ќе започнат да се испорачуваат од 30. Тој ден пристигна и некои сопственици известуваат дека дури и ја примиле нарачката некој ден претходно. Добрата работа е што ќе започнеме да гледаме како се користат овие AirTags. Но, пред сè мора да знаеме како да постапуваме во случај да сретнеме некој од нив и тоа е некој што го ставил тоа изгубен режим.

AirTag содржи мало Bluetooth радио кое се емитува на блиските iPhone телефони и му овозможува на сопственикот на AirTag да види каде е најден последен пат на мапата. Да претпоставиме дека има некој со iPhone или друг уред Пронајдете ја мојата мрежа во близина, сопственикот на AirTag треба да може да го лоцира и да знае каде е нивната изгубена ставка.

Ако најдеме изгубена ставка, она што треба да сториме е да го лоцираме неговиот сопственик и да им го вратиме. Да останеме на она што го откривме не е добра идеја. Помислете дека можевте да го изгубите. За да ја вратите изгубената ставка на неговиот сопственик, најдобра опција е да го држите AirTag близу до нашиот телефон iPhone (или Android), со белата пластична страна свртена кон нас. Ова е затоа што AirTag вклучува а NFC чип така што може да се чита од кој било релативно актуелен паметен телефон.

NFC на AirTag ќе доведе до веб-страница. Оваа страница ќе содржи информации за AirTag, како што е вашиот сериски број. Ако сопственикот на AirTag ја стави ознаката во изгубен режим, можете да наведете телефонски број и порака. Овие информации за контакт ќе се појават на веб-страницата кога AirTag ќе се скенира за да можете да ги достигнете.

Паметен Haveе го направиме доброто дело на денот. Ако сте вие ​​тој што ќе го изгуби, не заборавајте да го ставите во изгубен режим и контакт, бидејќи ако не ... тој сепак ќе биде изгубен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.