Што е RSIM и како работи на iPhone?

Инсталирајте RSIM на вашиот iPhone

не секој знае што е RSIM, и веројатно не го знаете значењето зад овој збор. Не грижете се, бидејќи во овој пост детално ќе зборуваме за а RSIM, а ние ќе ви покажеме како функционира.

Прво на сите, еден RSIM Тоа е специјална SIM картичка, која се користи со цел да се отклучат мобилните телефони за да можат да се користат во која било мрежа на оператори.

Овие картички се многу популарни низ целиот свет, и сето тоа благодарение на нивните ефективност во избегнувањето на ограничувањата кои се наметнати од мрежните оператори и производителите.

Со ова луѓето ќе можат да ги користат своите паметни телефони со која било мрежа што ќе ја изберат. 

Дополнителни употреби на RSIM

Освен што се користи за отклучување паметни уреди, може да се користи и RSIM за пристап до разни дополнителни функции и функции на мобилни уреди.

Во многу сценарија, RSIM постигнуваат активирајте ја функционалноста „Dual SIM“, што им овозможува на корисниците да користат две SIM-картички во еден мобилен телефон. Ова може да биде многу корисно за оние кои имаат две SIM-картички, или поради работни или лични животни причини.

Една од најдобрите карактеристики на RSIM е тоа што има способност да за отклучување 4G мрежа на паметни телефони кои можеа да користат само 3G мрежа.

Оваа функција ќе биде особено корисна за корисниците кои живеат во области каде 4G мрежата не пристигнува. 

Начин на инсталација на RSIM

Чекори за инсталирање RSIM за iPhone

Продолжуваме со нашиот пост за што е RSIM, треба да знаете дека овие картички имаат тенденција да ја делат големината на традиционалните SIM-картички.

Сепак, тие се потенки од обичните SIM-картички, така што инсталацијата нема да биде многу комплицирана. Ако сакате да инсталирате RSIM на вашиот iPhone, се што треба да направите е:

 • За да го инсталирате овој RSIM, ќе треба само да го поставите во фиоката на држачот за SIM на iPhone.
 • Откако ќе го направите тоа, ставете ја SIM-картичката на вашиот оператор над RSIM. 
 • Кога ќе го инсталирате, RSIM ќе интервенира во комуникацијата на SIM со iPhone и ќе се изврши фирмвер кој ќе го измами мобилниот да ги заобиколи блокадите на операторите.

Откако ќе го инсталирате на вашиот iPhone, ќе мора внесете код во апликацијата „Телефон“.» на оперативниот систем на Apple.

Овој код обично е обезбеден од производителот и со него, можете да го изберете телефонскиот оператор што преферираш.

Откако ќе го изберете операторот, продолжете за да го рестартирате iPhone и повторно вклучете го. Кога повторно ќе го вклучите, нема да се појави порака што укажува на „погрешна картичка“.» Па, iPhone ќе ја врати покриеноста и можете да почнете да го користите со новата компанија.

Предности на користење RSIM

Меѓу главните предности за користење на една од овие картички за iPhone, ќе најдете:

помалку трошоци

Еден од најдобрите аспекти на користење на RSIM, Заштедените пари доаѓаат со нив. Трошоците за стекнување на RSIM ќе бидат многу поевтино да се одлучат за официјално отклучување направено во оператор.

отклучување на мрежата

RSIM може активирајте кој било заклучен уред, вклучувајќи iPhone. Како резултат на тоа, ќе можете да користите која било мрежа што ќе ја изберете. 

компатибилност

Овие картички се компатибилни со повеќето на мобилните телефони на Apple. Всушност, тие ќе работат без оглед на ажурирањата на оперативниот систем.

Компатибилност со меѓународни превозници

Исто така, RSIM се компатибилни со оператори од различни земји, така што iPhone ќе работи без проблеми.

Ќе продолжи да работи исто како уред кој е фабрички отклучен, и при испраќање пораки, остварување повици и користење податоци.

Нема потреба од џеилбрејк

Не треба да прибегнувате кон Jailbreak кога сакате да користите RSIM. Процесот наречен Jailbreak е процедура која се користи да се отстранат различните ограничувања што Apple ги наметнува на своите уреди, но тоа нема да биде потребно со RSIM.

Недостатоци на користење на RSIM

Фиока за SIM за iPhone

Сега кога ја знаете дефиницијата за RSIM и неговите предности, време е да знаете кои се неговите негативни аспекти:

Тие не се компатибилни со Android

Неговата употреба Тој е ексклузивен за уредите на Apple, па ако размислувате да го користите со уред со Android, нема да работи. 

Вашето отклучување е привремено

Отклучување на RSIM картички Тоа е само привремено Па, Apple продолжува да работи на различни алгоритми за активирање кои ќе блокираат уреди како што е RSIM.

За да продолжите да користите RSIM, ќе треба да ја почекате новата верзија од овие картички за да може вашиот iPhone повторно да се отклучи.

Поголема потрошувачка на енергија

Кога користите RSIM, ќе забележите поголема потрошувачка на батерија, така што траењето на батеријата на вашиот iPhone ќе биде помало, бидејќи бара повеќе енергија од обична SIM-картичка.

Како што можете да видите, RSIM може да биде многу корисен за корисници на уреди на Apple, и ако се осмелите да користите еден, веќе ќе знаете што да направите за да функционира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нирвана dijo

  Како би функционирал со инсталацијата на eSIM?
  1. Не можеш
  2. Работи, но RSIM треба да се инсталира.
  3. Работи и RSIM може да се отстрани.
  Благодарам