Apple Watch е ослободен од плаќање тарифи

Производ на Apple Watch RED

Американскиот претседател Доналд Трамп воведе економски тарифи за сите производи што доаѓаат од Кина. Apple Watch не се ослободи од нив, првично. Вистина е дека тогаш тие беа спуштени на 50%, а сега добрата вест, барем за Apple, е дека може да се каже дека е добра е целосно ослободен од гореспоменатите тарифи.

После барањето на Apple, Apple Watch е ослободен од Тарифите

Минатата година го основаше претседателот на Соединетите држави тарифи за сите производи од Кина. Точно 15% данок. Apple Watch не беше поштеден, сепак беше намален минатиот месец благодарение на првичниот трговски договор меѓу САД и Кина. Во моментов и по барање од Apple, Apple Watch е исклучен од оваа тарифна исплата.

„Епл“ го упати барањето до трговскиот претставник на Соединетите држави, советувајќи „Епл часовникне е стратешки важен ниту е поврзано со „Произведено во Кина 2025“ или други кинески индустриски програми. „Епл“ исто така соопшти дека допрва ќе пронајде извор надвор од Кина што би можел да ги задоволи побарувачката на САД за „Епл часовник“.

Ова барање е одобрено и отсега натаму Apple нема да мора да плаќа премногу за производство на овој уред во Кина. Во моментов тоа е битка освоена за американската компанија, бидејќи тоа го постигна во Apple Watch и во изберете делови од Mac Pro.

Останува уште да се борат затоа што Владата на САД ги разгледува и другите барани производи на ист начин, како што се iPhone, AirPods и други.

Многу месеци борба се исплати. Сè уште ги паметиме изјавите на Тим Кук во кои тој му коментираше на Доналд Трамп овој данок би спречил конкуренција на Самсунг од вас до вас во технолошката борба што ја имаат обете компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.