Apple Maps ќе покаже каде да се тестира за COVID-19

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Apple ја подготвува својата апликација за мапи за да ги прикаже во неа, местата каде што можете изврши тест КОВИД-19. Оваа вест засега ќе има смисла, кога ќе биде исполнета, во Соединетите Држави. Велиме засега, бидејќи се надеваме дека Apple ги ажурира мапите во својата апликација ширум светот и не само во земјата надвор од езерцето. Не е луда идеја да се мисли дека тоа ќе биде така, ниту, пак, заедничката работа со Гугл ќе биде и во светски рамки. Друга работа е дека одговорните за секоја земја се приклучуваат или ја дозволуваат работата на овие компании.

СЗО прогласи дека тестовите за откривање на КОВИД-19 се од суштинско значење и познавањето на местото каде што се спроведуваат е полесно за граѓаните.

Apple работи брзо и напорно за да може да се прикаже во апликацијата Apple Maps, местата каде што ќе се вршат контролни тестови на COVID-19. Американската компанија има  ослободен А. портал за болници, даватели на здравствени услуги и деловни активности да се регистрираат како локација за гореспоменатите тестови. Apple ќе ја прегледа апликацијата и, кога ќе биде одобрена, локацијата ќе започне да се појавува на „Мапите на Apple“.

Apple Maps ќе се ажурираат за да се прикажат местата каде што се вршат тестови на COVID-19

Епл Мапи ќе покаже многу информации за предметната страница. Е може да прикажува информации како што се името на местото, поврзаниот давател на здравствени услуги, телефонскиот број за контакт и веб-страницата. Исто така, ќе се прикажат информации за видот на тест-страницата и природата на страницата.

Не е првото ажурирање што Apple ќе го изврши на мапите, да им помогне на луѓето да најдат центри за снабдување од интерес во оваа возраст каде што останувањето дома е од суштинско значење. Како што рековме претходно, се надевам дека овие мерки ќе бидат проширени и на други земји. Дека можат да му помогнат на секој кому му е потребно без оглед на нивната националност. Да се ​​надеваме…


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.