Apple генерираше сто милијарди и ќе ги реинвестира во себе

Лого на Apple

Во текот на изминатата година, американскиот гигант „Епл“ генерираше огромна сума пари од сто милијарди на долари. Што би направиле со тие пари? Apple е многу јасен за тоа. Тој ќе ги искористи за да добие уште повеќе пари, но ќе го стори тоа на многу практичен начин и тоа ќе му помогне да продолжи да се позиционира како една од најсилните компании во секторот.

Apple ќе купи сопствени акции за да ги реинвестира тие XNUMX милијарди долари што ги генерираше.

Фаза на Тим Кук

Во текот на изминатата година Apple генерираше повеќе од сто милијарди долари. Толку многу пари ја прават американската компанија лидер во својот сектор и исто така ќе остане така, благодарение на планот што треба да може реинвестираат тоа богатство.

Патем, информација што сè уште не сум ја дал и што мислам дека е важна кога станува збор за разбирање на следните редови, е дека кога зборуваме за сто милијарди долари, таа е во готовина Во кеш. Мојата фантазија не е способна да знае колку може да зафати толку многу сметки.

Планот на „Епл“ ќе биде да ги откупи сопствените акции и на тој начин тие пари да ги „потроши“ на себе, правејќи ја компанијата уште посилна отколку што беше пред неколку недели или денови. Apple се очекува да ги објави финансиските резултати денес, а аналитичарите очекуваат тоа да го потврди. план за рефинансирање на компанијата.

Одлуката што треба да се донесе се смета дека влијае на „Епл“ во следните три години сè додека трае нето-долг. Ова ќе генерира а раст 5% до 6% во заработка по акција и ова „само од откуп“. Некои придобивки што ќе бидат произведени во следните години. Проценката е дека тоа ќе биде во следните четири до седум години.

Сето ова ќе се направи среде пандемија што принуди многу компании скоро исто толку силни колку што Епл мора да се одрекне од овие откупни средства заради економската криза што се очекува да дојде во краткорочна иднина. Ова прави и ќе направи Епл да биде и ќе биде едно од најдобрите помоќен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.