Apple се стекнува со стартување inVisage, специјалист за сензори за камери

Apple ја стекнува технологијата inVisage QuantumFilm

Битката да се има најдобрата камера на мобилен уред трае веќе подолго време. Samsung, Huawei, Apple итн. се најпознати имиња во оваа смисла. И дали е тоа мобилните имаат тотално надминати компактни фотоапарати а корисниците решаваат да се обложуваат на фотографија преку мобилен телефон преку своите мобилни телефони.

Сепак, Apple сака да продолжи со подобрувања во овој поглед. Вие знаете дека имањето моќен терминал во овој поглед значително ќе ја зголеми вашата продажба. Треба само да ги разгледате подобрувањата во одликата „Портрет“ во најновите изданија за да ја видите големината на ова поле. И со цел да се подобри Apple го презеде Почни во визирање, компанија што работи напорно на сензори за мобилна камера благодарение на својата технологија наречена „QuantumFilm“.

Оваа технологија може да се пофали со подобри перформанси од конкуренцијата. Според самата компанија, QuantumFilm е во состојба да постигне максимални детали во фотографиите, без оглед на осветлувањето што е во сцената во тој момент. Исто така, и како силен дел од оваа обврска на Apple, неговите сензори заземаат помалку простор од вообичаените во секторот. Нешто што би ги интересирало многу оние во Купертино за идните лансирања, не само за мобилните телефони, туку и за iPad или дури и на работната површина и лаптопи - видео повиците се алатка што широко се користи од далечни работници.

исто така, многу интересен аспект на inVisage е тоа што тие самите го создаваат производот; тоа е, ако сè тргне по својот тек, Apple повеќе не би зависел од трети страни да ги донесат камерите до своите производи, тие би биле самите производи на овој елемент. Со други зборови, Apple продолжува да бара да може да се справи со сите сектори без да мора да се поврзува со други компании - сигурно сте размислувале за екраните. И се чини дека малку по малку го добива предизвикот. Seeе видиме кој е следниот потег.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.