Apple не се жали на казната за употреба на патентите на Caltech

CalTech

Во јануари минатата година, Епл и Бродком беа прогласени за виновни закршат голем број патенти на Caltech y осуден да плати повеќе од 1.000 милиони заеднички, Епл преземајќи го највисокиот износ на казната, 838 милиони долари. Apple ја објави својата одлука за жалба на пресудата.

Според законот Блумберг и Ројтерс, Врховниот апелационен суд на САД, пресуди против жалбата што ја покрена Apple да ја поништи пресудата. Apple го оправда својот пристап со фокусирање на патентот 7.116.710, патент што зборува за „метод за кодирање на сигнал“.

Во моментот не се познати деталите за кои Apple тврдеше кога покрена дека пресудата е поништена, но според Ројтерс, компанијата тврди „причини за очигледност“. Тужба на Калтек против Епл и Бродком тоа влијаеше на три патенти, сите од нив се поврзани со Wi-Fi конекција и Балансирање на брзината со фактори како што се топлината, моќноста и големината на чипот.

„Епл“ и „Бродком“ негираа кршење на патентот за време на судењето, во прилог на преиспитување на методот што го користеа и адвокатите и поротата, за да се утврди казната од 1.100 милијарда долари. Адвокатите на Калтек барањето за надомест го засноваа на продажбата на уредите што ги прекршија нивните патенти од Епл (598 милиони) и меѓу кои се и iPhone, iPad, Mac, iMac, Apple Watch, Apple TV, HomePod, па дури и AirPorts.

Иако чиповите беа дизајнирани и произведени од Бродком, жирито го најде тоа Apple беше свесен за употребата што ја прави во технологијата CaltechОттука, најголемиот дел од казната е преземена. Не знаеме дали Apple планира да претстави друг вид жалба за да ги намали 838 милиони долари што треба да ги плати на Caltech за кршење на патентот. Останатите, 272 милиони долари, ќе ги понесе Бродком.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.