Apple може да заборави на маските во Apple Store оваа недела

Apple Store од Мичиген мора повторно да се затвори поради пандемија

Според Блумберг, Apple ќе запре бараат маски во разни ваши продавници и канцеларии почнувајќи од оваа недела на клиентите. Изданието наведува дека „Епл“ веќе ги информирал вработените во продавниците и компаниите за оваа промена и нема да се бара да ги прашува луѓето кои доаѓаат без маска дали веќе биле вакцинирани.

Оваа промена влијае само на клиентите кои ја посетуваат продавницата на Apple, како лВработените ќе продолжат да користат маски. Во публикацијата Блумберг, тој потврдува дека оваа промена ќе се изврши утре, вторник, според меморандумот до кој овој медиум имал пристап.

Технолошкиот гигант започна да ги информира вработените во трговијата на мало за претстојната промена на погодените пазари, според луѓето со познавање на оваа тема, кои одбија да бидат именувани кога разговарале за промените во политиките што не се објавени. Промената ќе стапи на сила од вторник, а вработените се информирани дека нема да бидат обврзани да бараат клиенти за проверка на вакцинацијата.

Во меѓувреме, во канцелариите на „Епл“, компанијата размислува да елиминира некои од своите канцеларии во компанијата потребата да се користи маска, во истиот меморандум, меморандум што се осврнува на прашањето за социјално дистанцирање во канцелариите.

Со оглед на напредокот што се постигнува како одговор на Ковид-19 во САД, сакавме да ве известиме дека голем број на страници се префрлаат во следната фаза на продолжување и ќе започнат да работат според Фаза 3 протокол на страницата. Во фаза 3, каде што е дозволено, протоколите на Apple се ажурираат за да се овозможи изборно маскирање на вакцинирани лица. Барањата за физичко растојание се исто така релаксирачки во оваа фаза.

Со оваа мерка, Apple на тој начин се приклучува на долг список на компании од САД кои најавија промени во нивната политика за маскирање благодарение на напредокот во вакцинацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.