Apple планира да го купи NextVR

Apple планира да го купи NextVR

Дека Apple е фокусиран на проширена реалност е очигледен факт и многу повеќе после тоа камерата што е вметната во новиот iPad Pro. Нов потег на компанијата предупредува дека е повеќе од веројатно заинтересирана купувањето на компанијата NextVR, специјализиран за виртуелна реалност.

Apple го сака искуството со виртуелна реалност на NextVR

NextVR е компанија се населиле во Калифорнија која е специјализирана за виртуелна реалност. Apple во последните години внимаваше на нивното искуство и добра работа и сака да ги преземе нивните услуги.

Под добивање на нивните услуги, мислиме на тоа кој сака да ја купи компанијата, како што тоа неодамна го стори со Voysis. Разликата е во тоа што NextVR трае повеќе од една деценија на искуство комбинирање на виртуелна реалност со спортска забава.

Иако најважната работа што оваа компанија ја направи за повеќе од 10 години е патентираната технологија што треба да ја подобри преносот не само на видео со висок квалитет, ако не и со исклучителен квалитет во музиката.

NextVR има многу големи договори за соработка. Зборуваме за НБА, Фокс Спортс, Вимблдон и други партнери на ова ниво. Со она што компанијата е вистински скапоцен камен за Apple кој сака да се истакне на ова поле на зголемена или виртуелна реалност.

Според предвидувањата, понудата на Apple за NextVR е околу 100 милијарди долари. Точната сума не е позната, но се чини дека е повеќе од евидентно дека набавката ќе се случи, бидејќи персоналот на оваа компанија се известува дека нивната работа ќе продолжи во Сан Диего (Купертино).

Важен облог од AppleНе за пари, да се истакнат на ова поле и да им дадат крилја на идните проекти кои се способни да го искористат скенерот LiDAR на iPad Pro и кој знае дали тоа нема да го има и на следниот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.