Apple ќе произведува само своја содржина за целата публика, без секс и насилство

Како што ве информирав вчера, премиерата на Carpool Karaoke беше одложена поради Тим Кук тој не погледна позитивно на некои изрази што гостите ги искористија во некои од епизодите, принудувајќи ги продуцентите повторно да ги соберат поглавјата, елиминирајќи ја секоја содржина што може да ја навреди јавноста.

Тоа движење, малку чудно имајќи предвид дека Carpool Karaoke не е насочена кон детска публика, тоа веќе ни даде нешто да размислиме за тоа тип на комерцијална содржина што ја планира Apple создадете со 1.000 милиони што ќе бидат наменети за ова ново патување во аудиовизуелниот сектор.

Како што објави Блумберг, холивудската индустрија се чини дека веќе ги има јасни основните упатства според кој ќе се управува секоја серија, документарен филм или филм во кој стои Apple. Во овој извештај можеме да прочитаме.

„Епл“ планира да започне да создава свои содржини што ќе ги емитува преку наменска апликација, но врвните директори на компанијата не сакаат децата да видат ниту една бесмислена брадавица. Секоја претстава мора да биде соодветна за прикажување во продавницата на Apple. Наместо голотија, непристоен јазик и насилство што денес станаа многу ТВ серии, „Епл“ сака комедии и емотивни драми во стилот на „Ова е САД“, заедно со емисии како „Неверојатни приказни“, еден од најновите проекти. Што компанијата има потпишано.

За среќа, и Нетфликс и ХБО ќе продолжат да бидат таму, да создаваат тип на содржина што обично има најголем успех на екранот, и тоа како општо правило секогаш е придружено со непристоен јазик, насилство и некаков секс. Games of Thrones, Daredevil, The Walking Dead, Breaking Bad, American Gods, American Horror Story, The 100, The Strain ... се вид на серија што никогаш нема да ги видиме на услугата VOD на Apple.

Ограничете се на создавање комедии и драми можеби не е најдобрата идеја да креирате своја сопствена содржина ако сакате да стекнете основа, не само на пазарот, туку и меѓу корисниците кои редовно консумираат содржина преку овој вид услуги за стриминг. Можеби првично ќе ја следи таа линија, но ако продолжи со овој проект во иднина, „Епл“ нема да има друг избор освен да се откаже од понудата на секаков вид содржина, вклучително и она што првично ќе биде целосно забрането.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.