Apple ќе продолжи да плаќа надвор од работниците во Apple Park и покрај тоа што не работи

Епл Парк

Голем дел се компаниите кои поради целосното стопирање на нивната активност, се принудени привремено да отпуштаат мнозинство од своите вработени, што во Шпанија се викаше ERTE. Во други земји, директно нема половина мерки и многумина се работници кои чекаат на чекање во невработеност.

Поголемиот дел од вработените во „Епл“ продолжуваат да ја извршуваат својата работа од дома, така што тие не престанаа да работат во кое било време, но одат во објектите „Епл парк“ Ова предизвика најголем дел од надворешниот персонал кој работи за „Епл“, како што се возачи на автобуси или вратари, станаа потрошни.

Кога Епл објави во средината на март дека ги затвори сите продавници на Епл низ целиот свет, освен во Кина, изјави дека сите вработени би продолжиле да ја примаат целата плата. Според „Волстрит журнал“, оваа мерка ќе важи и за сите надворешни вработени кои работат во „Епл парк“, иако не одат на работа.

Претходно, изведувачите кои работеа за „Епл“ потпишаа 75% од нивните вработени би ги изгубиле платите и медицинските бенефиции да бидат принудени да ги отпуштаат, освен ако Apple не вети дека ќе продолжи да ги плаќа часовите што планирале да ги работат на своите работни места, доколку коронавирусот не го сторил своето.

Епл критикувајќи го Кристин Хагер потврди дека компанијата работи со своите добавувачи до осигурете се дека сите работници ја добиваат својата плата дописник:

Ние работиме со сите наши продавачи за да осигуриме дека работниците на час, како што се персоналот за чистење, возачите на автобуси и чуварите, ќе бидат платени во ова тешко време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.