Apple ја удвојува донацијата во Кина за борба против Ковид-19

Тим Кук

Apple ја удвои донацијата што првично ја даде во Кина за борба против Ковид-19, вкупно 50 милиони јуани, околу 7 милиони долари. Донациите на „Епл“ се додаваат на оние на другите фирми ширум светот кои придонесуваат за борбата против оваа пандемија.

Кук на социјалните мрежи објасни дека тоа не се еднократни донации бидејќи тие ќе продолжат обложување на овој вид финансиска помош по некое време сè "нормализира" или влегува во повеќе контролирана ситуација.

Зборувајќи за Weibo (социјална мрежа слична на Twitter во Кина), познатата кинеска социјална мрежа, извршниот директор на Apple објасни дека ситуацијата е комплицирана и дека ќе се обложат на помагање во сè што е можно подолго:

„Епл“ ќе продолжи да придонесува со остатокот од парите за поддршка на долгорочните напори за обновување на јавното здравство. Кина покажа неверојатен дух и значителна еластичност во спречувањето на оваа епидемија на Ковид-19 и ние сме им благодарни на нашите вработени таму, партнерите и клиентите во Кина за целата нивна поддршка во овие тешки времиња.

Вистината е дека пред неколку дена Apple веќе донираше повеќе од 2,8 милиони долари на Кинеската фондација за намалување на сиромаштијата, организација со седиште во Пекинг, која придонесува директно во шест болници во Хубеи и новата изградена болница за нешто повеќе од 10 дена од Лејшеншан до Вухан, градови кои се многу погодени од овој Ковид-19. Важно е дека Apple продолжува да ја обезбедува својата помош ширум светот и продолжува со масовната испорака на N95 маски на здравствени работници во САД и Европа, не само во Кина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.